Powrót
Arszenik i stare koronki

"Arszenik i stare koronki"

spektakl przygotowany przez

Teatr "Sabat" Małgorzaty Potockiej

z Warszawy

Obsada: Hanka Bielicka, Aleftyna Gościmska, Aurelia Sobczak, Jadwiga Andrzejewska, Tadeusz Pluciński, Wieńczysław Gliński, Janusz Sadowski,
Stanisław Jaskułka, Andrzej Baranowski, Dariusz Błażejewski, Janusz Leśniewski

Trucie z wdziękiem

Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej wystawił czarną komedię Josepha Kesselringa "Arszenik i stare koronki". Magnesem przyciągającym gości jest udział Hanki Bielickiej w roli ciotki Abby. Premierowe przedstawienie było pokazem doskonałej dyspozycji niekryjącej wieku 86-letniej gwiazdy. Zagrała z pasją, temperamentem, we właściwym jej stylu.

Drugą ciotkę, Martę z powodzeniem uosobiła Aleftyna Gościmska, znakomita aktorka starszego pokolenia, przez lata związana z teatrem w Bydgoszczy. Obie panie od początku budzą zaufanie i sympatię, wszelako, jak się okaże, czują powołanie do uwalniania swych gości, osamotnionych mężczyzn "po przejściach", od trudów życia. Stąd znaczącym elementem scenografii staje się karafka z zaprawionym arszenikiem winem porzeczkowym. Aktorki stworzyły zgrany duet, w którym żadna nie stara się wysunąć na plan pierwszy. Materię komediową mają opanowaną do perfekcji - każda pełna grozy sytuacja w ich wykonaniu kończy się eksplozją śmiechu widzów.

Przy takich gwiazdach Tadeusz Pluciński i Wieńczysław Gliński zadowolili się epizodami. Role pary zakochanych reżyser Andrzej Maria Marczewski powierzył Aurelii Sobczak (Helena) i Markowi Prażanowskiemu (Mortimer - recenzent teatralny!). Świetnie wypadła Jadwiga Andrzejewska jako sierżant policji z zawodu i nieudany autor sztuk z zamiłowania. Janusz Sadowski w roli doktora Epsteina wyglądał, wypisz-wymaluj, jak Leon zawodowiec. W sumie - rozrywka w dobrym stylu, gwarantująca udany wieczór.

Janusz R. Kowalczyk

Joseph Kesselring "Arszenik i stare koronki",
tłumaczenie Andrzej Konarek, Antoni Marianowicz, Janusz Minkiewicz,

reżyseria Andrzej Maria Marczewski,
scenografia i kostiumy Hanna Morawiecka,
premiera 10 grudnia 2001 r. ,
Teatr Sabat, Warszawa

źródło: http://www.marczewski.pl/produ_arszenik.php

Zdjęcia z próby generalnej
Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-01-24Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!