Powrót
Medal Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu

Docenieni, wdzięczni,wzruszeni

Było odświętnie, z orkiestrą dętą, pocztem sztandarowym, historyczną przemową przewodniczącego nowotarskiej Rady Miasta Lesława Mikołajskiego, flagami, kwiatami, spektaklem gimnazjalistow. Akademia w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury i przyszło na nią sporo tych, którzy bywalcami roboczych sesji nie są...

Przyszli po to, żeby zobaczyć tegorocznych odznaczonych medalami "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" i statuetkami "Zasłużony dla sportu"; żeby wskoczyć na scenę z kwiatkiem i gratulacjami. Bo też są to osoby z różnych dziedzin życia i sztuki.

Odznaczeni medalem "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" (ze św. Katarzyną) - bez Zosi Kilanowicz, która odbierze medal w późniejszym terminie

Fot. Anna Szopińska

Jedyna kobieta na tegorocznej liście odznaczonych to Zofia Kilanowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wokalistka uznana za najwybitniejszy polski sopran w wykonaniach utworów Karola Szymanowskiego i Henryka Góreckiego. Ma też na swoim koncie sukcesy międzynarodowe. Przez dziesięć lat była solistką Królewskiej Opery w Brukseli.

Partię Roksany w koncertowym wykonaniu "Króla Rogera" Szymanowskiego śpiewała w paryskim Theatre du Chaps-Elysees. Wiele nagrywała do Polskiego Radia i TVP, jest wykonawczynią w licznych nagraniach płytowych Mozarta, Chopina, Góreckiego.

Kolejną osobą uhonorowaną medalem jest doktor Wit Witosław Radwański, wieloletni ordynator oddziału chirurgii nowotarskiego szpitala, który prawie całe swoje życie zawodowe związał z Nowym Targiem, operował co najmniej dwa pokolenia Podhalan. Był radnym miejskim I i II kadencji, także radnym powiatowym. Od 1980 r. pozostaje członkiem NSZZ "Solidarność". W środowisku i w mieście uchodzi za autorytet medyczny i etyczny. Został już odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Nowego Targu". Latem świętował 80-lecie swoich urodzin i 55-lecie pracy zawodowej.

Jest w gronie zasłużonych również aktor - Stanisław Jaskułka, absolwent krakowskiej PWST, wielokrotnie nagradzany za swoje role najpierw teatralne, potem filmowe (m.in. u Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego, Radosława Piwowarskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego). Zna nowotarżanina polska publiczność także z wielu popularnych seriali. Na żywo słyszy go i widzi cały region co roku jako konferansjera na Jarmarku Podhalańskim.

Czwarty na liście tegorocznych odznaczonych to ks. dr Władysław Zarębczan rodem z Gronkowa - duszpasterz, wykładowca i dziennikarz, posiadacz dwóch doktoratów (z filozofii i teologii) zdobytych w Rzymie; przez dziesięć lat redaktor sekcji polskiej Radia Watykańskiego, pracownik Głównego Komitetu Roku Świętego w Watykanie, autor artykułów w prasie polskiej, polonijnej i włoskiej oraz książek i wydawnictw albumowych, inicjator i organizator Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie.

Dwie instytucje uhonorowane medalem to Polski Komitet Pomocy Społecznej i Auto-Moto-Klub "Gorce" Nowy Targ. PKPS, który niedawno obchodził swoje 50-lecie, od pół wieku stoi społeczną pracą swoich członków (w większości członkiń), doświadczonych w niesieniu pomocy najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym, bezradnym. Natomiast zawodnicy istniejącego od lat pięćdziesiątych AMK "Gorce" zdobyli 27 tytułów mistrza Polski. O ludziach i klubach rozsławiających Nowy Targ przez sport - wkrótce.

(asz)

Źródło: http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=2834&PHPSESSID=07be595bd09b7e90103d932cd3b72bee

Święto Odzyskania Niepodległości

W Nowym Targu obchody 90. rocznicy odzyskania niepodległości potrwają 2 dni - 10 i 11 listopada. Tu uroczystości będą miały szerszą ofertę dla mieszkańców niż przewiduje to oficjalna formuła. W Muzeum Podhalańskim otwarta zostanie wystawa " Do ciebie Polsko i dla Twojej chwały" ze zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego, w MOK-u odbędą się uroczystości wręczenia medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu oraz Zasłużony dla Sportu Miasta Nowego Targu, a uczniowie Gimnazjum nr 2 wystawią spektakl teatralny pt. "Droga do niepodległości".

Program uroczystości:

Poniedziałek 10 listopada

15.00- Złożenie wiązanek na grobach poległych za Ojczyznę przez Władze Miasta i Powiatu

17.00- Otwarcie wystawy " Do ciebie Polsko i dla Twojej chwały" ze zbiorów Muzeum Czynu Niepodległościowego

18.00- Uroczysta Akademia

Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta pana Lesława Mikołajskiego Wręczenie medali za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu oraz Zasłużony dla Sportu Miasta Nowego Targu Spektakl teatralny "Droga do niepodległości" w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2

Wtorek 11 listopada

10.30- Msza św. koncelebrowana w intencji Ojczyzny w kościele NSPJ

11.30- Przemarsz pocztów sztandarowych, obywateli miasta pod Ratusz oraz złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkowa

Wręczyli medale zasłużonym dla NowegoTargu

NOWY TARG. Aktor Stanisław Jaskułka, lekarz Wit Radwański, ksiądz Władysław Zarębczan oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej i Auto Moto Klub Gorce - to bohaterowie poniedziałkowej akademii, którą miasto z okazji rocznicy odzyskania niepodległości zorganizowało w Miejskim Ośrodku Kultury.

Z okazji Święta Niepodległości burmistrz miasta Marek Fryźlewicz i przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wręczyli medale "Zasłużony dla Nowego Targu", osobom i instytucjom, przyznane im przez Radę Miasta na wniosek Kapituły Honorowej. Medale te są przyznawane za szczególne zasługi dla miasta. Wszyscy uhonorowani osobiście odebrali medale - w imieniu PKPS zrobiła to jego prezes Jadwiga Kuś, podobnie w przypadku AMK Gorce - medal odbierał Mieczysław Batkiewicz. Wyjątkiem była sopranistka Zofia Kilanowicz, która nie mogła wziąć udziału w poniedziałkowej uroczystości. Prawie wszyscy medaliści wygłosili krótkie przemówienia. Stanisław Jaskułka "dziękował" recytując wiersze patriotyczne; ksiądz Zarębczan zaręczał, że gdziekolwiek jest, zawsze mówi, że jest z Nowego Targu albo "z miasta"; Jadwiga Kuś dziękowała burmistrzowi za to, że wspiera działalność ośrodka pomocy społecznej; Mieczysław Batkiewicz podkreślał, że medal odbiera w imieniu tych, którzy przez 57 lat budowali historię sportów motorowych w Nowym Targu. Podczas uroczystości wręczono również medale "Zasłużony dla Sportu". Otrzymali je: klub sportowy Szarotka, klub sportowy Old Boys Podhale, Bogusław Sięka, Rafał Luberda, Zbigniew Jedynak, Tadeusz Błażusiak, Zbigniew Klimowski, Tadeusz Topór, Mieczysław Chmura, Tadeusz Kacik, Tadeusz Kilanowicz i Stanisław Piłat. ryb/

Źródło: http://www.podhale24.pl/aktualnosci/artykul/4419/Wreczyli_medale_zasluzonym_dla_Nowego_Targu.html

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2009-04-27Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!