Powrót
Karpackie Klimaty

KARPACKIE KLIMATY 26 - 28 SIERPNIA 2011

Karpackie Klimaty (odbyły się 26-28 sierpnia 2011) to impreza, która już na stałe wpisała się w krajobraz krośnieńskiej starówki. Każdego roku, w ostatni weekend sierpnia krośnieński rynek zamienia się w festiwal, na którym stoły uginają się pod ciężarem regionalnych potraw a najlepsi producenci wina zjeżdżają do Krosna, aby każdy z gości festiwalu mógł delektować się smakiem najlepszego wina. A wszystko to przy dźwiękach regionalnych zespołów folkowych.


Karpackie Klimaty to jednak nie tylko wino i turystyka, ale także szkło. Także i w tym roku dziedziniec Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zamienił się (po raz pierwszy pod egidą CDS) w tętniące własnym życiem Szklane Miasteczko. Czołowi producenci wyrobów ze szkła zaprezentowali swoje produkty na stoiskach firmowych, gdzie zobaczyć można było cała gamę "gatunków" szkła zarówno ozdobnego jak i użytkowego.
Główną atrakcją Miasteczka były jednak przeprowadzane "na żywo" pokazy wytopu i obróbki szkła. Dzięki Panu Kazimierzowi Trygarowi, każdy odwiedzający Miasteczko mógł na własne oczy zobaczyć proces "dmuchania" i obróbki gorącego szkła, a także wziąć w nim czynny udział. Także stanowiska pokazowe przygotowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła cieszyły się sporą popularnością - mistrzowie obróbki, zdobienia oraz grawerowania zaprezentowali swoje umiejętności, natomiast każdy odwiedzający miał możliwość nie tylko zobaczenia procesu wytwarzania na własne oczy, ale również zakupu powstałych na jego oczach dzieł.

http://www.miastoszkla.pl/en/archiwum-aktualnoci/70-karpackie-klimaty


autorzy: Wacław Turek, Nina Przybylska

http://www.rckp.krosno.pl/fotogaleria.php?ida=186

Stanisława Jaskułkę znamy dobrze z ekranu telewizyjnego. Podczas naszej imprezy będziemy mieli niebywałą okazję zobaczyć go w roli konferansjera - poprowadzi bowiem Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich KROSNO 2010.

KARPACKIE KLIMATY 27 - 29 SIERPNIA 2010


Za nami już kolejna edycja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich. Tym razem sierpniowa aura trochę pomieszała szyki organizatorom i widzom. Potężna ulewa, która przeszła nad Krosnem w piątkowy wieczór uniemożliwiła przemarsz barwnego korowodu i oficjalne otwarcie. Reszta "poszła" już zgodnie z programem. 
Zabytkowy kościół św. Wojciecha otworzył swoje podwoje dla pięknej barokowej muzyki w wykonaniu Ensemble Barocum, a wszyscy którzy licznie przybyli, aby wziąć udział w tej niezwykłej, muzyczno-historycznej podróży, byli bardzo usatysfakcjonowani. Sobota także przyniosła kaprysy pogody, deszcz i zimno spowodowały, że na krośnieński rynek przyszli tylko najwytrwalsi miłośnicy tej imprezy. Ale z pewnością nie żałowali swojej decyzji. Od wczesnych godzin przedpołudniowych, do późnego wieczora, ze sceny rozbrzmiewały porywające dźwięki muzyki naszych przyjaciół z Węgier, Słowacji i Ukrainy. Publiczności podobały się szczególnie popisy taneczne zespołu "Zala" z węgierskiego, partnerskiego dla Krosna, miasta Zalaegerszeg oraz profesjonalizm i żywiołowość "Cygańskich diabłów" - orkiestry z Bratysławy, która ma swoich fanów na całym świecie.

Trzeci dzień imprezy - niedziela - przywitał wszystkich pięknym słońcem, i tak było cały dzień. Krośnianie tłumnie przybyli na rynek, gdzie znowu rozbrzmiewała muzyka, można było wypić lampkę wina, zjeść coś smacznego, podziwiać w locie drapieżne ptaki i głosować na Ulubiony Chleb Krośnian. W tym roku ten zaszczytny tytuł otrzymały ex aequo: chleb słonecznikowy z piekarni Stanisława Kopacza oraz chleb razowy ze śliwką z piekarni Mariana Krukierka. Prowadzący Karpackie Klimaty, aktor Stanisław Jaskułka, znany szerokiej publiczności z popularnych telewizyjnych seriali, wielokrotnie podkreślał, że nie tylko szkło jest bogactwem naszego regionu, ale także niezwykle smaczne pieczywo wypiekane w lokalnych piekarniach. Ale przecież krośnianie doskonale o tym wiedzą!

Rynek Starego Miasta i przyległe do niego ulice wypełniały liczne kramy i stragany z rękodziełem artystycznym (plecionki wiklinowe, serwety, biżuteria, ceramika), malarstwem, starociami, różnorodnymi smakołykami (ciasta, chleby, miody) oraz domki winiarskie z wieloma gatunkami węgierskiego trunku. Dziedziniec Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ulicy Kazimierza Wielkiego zamienił się na czas Karpackich Klimatów w Szklany dziedziniec, który zapraszał wszystkich pięknymi, szklanymi wyrobami z tutejszych hut i pracowni artystycznych, a także możliwością wydmuchania własnego arcydziełka ze szkła, które na oczach publiczności wypalane było w prawdziwym hutniczym piecu.

Festiwalowi towarzyszyły liczne wystawy twórczości plastycznej i fotograficznej, czytelnia pod strzechą, plenerowe projekcje węgierskich filmów, bieg o Skarb Portiusa oraz Akcja GC Nowiny "Cała rodzina kupuje samochód". Przez dwa dni pogoda dla całej Polski emitowana była w TVN METEO i TVN 24 z Krosna, a dziennikarze, prócz informacji meteorologicznych zapraszali na Karpackie Klimaty i Festiwal Win Węgierskich.

Tegoroczne, trzydniowe święto kultur pogranicza w Krośnie przebiegało pod patronatem Parlamentu Europejskiego

Anna Bryła

http://www.rckp.krosno.pl/aktualnosci.php?ida=307

karpackie klimaty 2010 cz 1

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TyKr84ea7F0#!





Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!