Powrót
Przegląd Kabaretów Wiejskich – STOPA Karniewo

X Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych
STOPA 2005 Karniewo

3.07.2005

Trzeciego lipca, tradycyjnie już w pierwszą niedzielę tego miesiąca, promowało się Karniewo. Odbywał się tu X Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych STOPA 2005. Jak zawsze festyn zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Karniewie, przy zwyczajowym już wspomaganiu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Starostwa Powiatowego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej w Makowie Maz. i oczywiście Urzędu Gminy w Karniewie.

I tym razem, jak w latach poprzednich, nie zawiedli mieszkańcy gminy i okoliczna część Mazowsza, bardzo licznie uczestnicząc w festynie na stadionie, gdzie poza występami na scenie, były oczywiście liczne atrakcje, od wesołego miasteczka, wspinania się na pal, po wystawę Rol-Bratu i fantową loterię. Honorowymi gośćmi karniewskiego święta byli: poseł Zbigniew Deptuła, starosta Kazimierz Białobrzeski w towarzystwie żony i synów, wicestarosta Janusz Gójski z małżonką, kilku radnych powiatu, wójtowie wielu zaprzyjaźnionych gmin. Wsłuchując się w tłum przed sceną, zasłyszeliśmy pozytywne komentarze do tego, że w tej edycji kabaretowego spotkania nie uprawiano przesadnie polityki

Tekst: Anna Skonieczna

http://www.powiat-makowski.pl/drukuj.php?id=132

IX Mazowiecki Przegląd Kabaretów Wiejskich

STOPA 2004, Karniewo

4 lipca 2004 r.

Organizatorami byli Wójt Gminy Karniewo oraz Dyrektor GOK w Karniewie.VIII Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych
STOPA 2003.Karniewo

6.07.2003VII Przegląd Kabaretów Wiejskich -
STOPA 2002 Karniewo

7 lipca 2002 r.Ciekawą formą przekazywania informacji, dotyczących Programu "Pierwsza Praca - Mazowiecki Start", okazały się punkty informacyjne, organizowane przez Filię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce i Powiatowe Urzędy Pracy z terenu działania Filii w czasie trwania lokalnych imprez, promujących miasta i gminy.W podobny sposób przebiegała promocja programu skierowanego do absolwentów w czasie "Przeglądu Kabaretów Wiejskich - STOPA 2002", który odbywał się w niedzielę 7 lipca br. w Karniewie. Prowadzący "Przegląd..." Stanisław Jaskułka (Walencik z serialu "Plebania") z humorem zachęcał, szczególnie młodzież, do odwiedzania punktu informacyjnego, gdzie pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Makowie Mazowieckim oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej udzielali informacji dotyczących m.in. programów rynku pracy. Odwiedzający stoisko otrzymywali ulotki, broszury oraz długopisy z logo Urzędu, przygotowane w związku z realizacją Programu.V Przegląd Kabaretów Wiejskich -
STOPA 2000 Karniewo

21 lipca 2000 r.Kabaretowa "Stopa" w Karniewie

Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych w Karniewie "Stopa" 2000 nosił numer V i miał w nazwie "Mazowiecki". Dzięki staraniom miejscowego wójta Józefa Stopy (nomen omen!) i Gminnego Ośrodka Kultury z małej imprezy zapustnej, zorganizowanej właściwie z przypadku, stał się ważnym punktem w kalendarzu wiejskich wydarzeń kulturalnych w województwie mazowieckim.Na scenie zaimprowizowanej na karniewskim stadionie zaprezentowało się dziewięć zespołów kabaretowych bądź występujących indywidualnie wiejskich satyryków, kabaret "Spinacz" z Iłowa, "Jedna Trzecia Matyldy" z Płośnicy, zespół kabaretowy ze wsi Żbiki w gminie Krasne, "Klapa" z Krasnego, "Żuromiacy" z Żuromina, grupa kabaretowo-wokalna "Trzy Plus Jedna" zKarniewa, zespół "Sława" z Zabrodzia, duet Jadwiga Koc i Irena Łysiak z Kozłówki oraz Stanisława Frańczak z Gzów - wystąpiła już na piątym przeglądzie, za co otrzymała specjalną nagrodę. Uczestnicy przeglądu prezentowali bardzo różny poziom, styl, możliwości wykonawcze, rekrutowali się wszak z różnych środowisk: od seniorów, przez autentyczne grupy wiejskie, osadzone w folklorze ( "Sława"), po młodzieżowe ("Jedna Trzecia Matyldy", "Trzy Plus Jedna") i wreszcie niemal profesjonalny "Spinacz".
Było co oglądać na scenie, ale też na stadionie: impreza pomyślana była jako kulturalny piknik. Nie tylko zresztą kulturalny: obok urządzeń wesołego miasteczka, obleganych przez dzieci, zorganizowała wystawę sprzętu rolniczego firma "Rol-Brat", swoje wyroby prezentowały też młyny z Jelonek i miejscowa Spółdzielnia Rolnicza.
Duże zaciekawienie budzili motocykliści z Warszawy na swych potężnych maszynach, a także motolotniarze, którzy od czasu do czasu z warkotem przelatywali nad głowami. Można było pojeździć bryczką, zdać egzamin na prawo jazdy. Żołnierze serwowali grochówkę, a na licznych stoiskach oferowano przekąski, słodycze, napoje. Przez stadion przewijały się tłumy ludzi, którzy przychodzili popatrzeć, posłuchać, porozmawiać. Przegląd satyryczny był znakomitą okazją do wzięcia udziału w sympatycznym gminnym pikniku, który w tej chwili na północnym Mazowszu nie ma chyba odpowiednika w żadnej innej gminie.
Na scenie królowały humor i satyra. Występy były odbiciem sytuacji panującej na wsi i chłopskich nastrojów. Większość tekstów z przyśpiewem miała więc charakter polityczny.
"Przybądź lewico z dalekiej podróży, bo prawica rolnikom nie służy" - konstatował kabaret ze Żbik, wspominając czasy, kiedy "Nie było bezrobotnych ani głodujących".
"Dziedzice wracają - chłopi będą parobkami" - martwił się kabaret "Klapa".
"Spinacz" poszedł drogą bardziej utartą; szydził z sierpa i młota; chyba dlatego jury przyznało mu I nagrodę.
II przypadła sympatycznej grupie rozśpiewanych dziewcząt z Karniewa o nazwie "Trzy plus jedna", dojrzałej wokalnie, przeplatającej piosenki oszczędnymi skeczami - pozbawionej zupełnie politycznego odcienia i sztampy (bezwzględnie najlepszej w konkursie).
III nagrodą otrzymał kabaret ze Żbik, zaś wyróżnienia: "Jedna Trzecia Matyldy" i "Sława".
Występom przypatrywali się: poseł Jarosław Kalinowski - przewodniczący PSL, Włodzimierz Nieporęt - przewodniczący Sejmiku Mazowieckiego, Jerzy Dobek - wicemarszałek woj. mazowieckiego, Kazimierz Białobrzeski - starosta makowski, przewodniczący Rady Gminy Karniewo Edward Cejmer i oczywiście tryskający humorem wójt Józef Stopa, który był duszą imprezy i gdy było trzeba - zastępował konferansjera. Po występach konkursowych na scenicznych deskach wystąpili wykonawcy z miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury, w tym ludowy zespół "Karniewiacy", prezentujący oryginalne stroje, przyśpiewki i tańce. Poseł Kalinowski też wystąpił poza konkursem z aktualnym dowcipem, uzyskał honorowy dyplom i... z pewnością wielu zwolenników w prezydenckich wyborach. Imprezę zakończyło wspólne ognisko ze śpiewami i tańcami. S. Ż.

http://www.tc.ciechanow.pl/arch/000718/stopa.htmOstatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
02/08/2005Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!