Powrót
Festiwal Kapel i ¦piewaków Ludowych - terminarz

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

w Kazimierzu nad Wisłą prowadzę co roku od 1973 roku (przykładowe terminy)

22-24.06.2007 27-29.06.2008
24-26.06.2005 23-25.06.2006
25-27.06.2004 27-29.06.1997
27-29.06.2003 28-30.06.1996
28-30.06.2002 23-25.06.1995
22-24.06.2001 24-26.06.1994
25-27.07.1999 26-28.06.1986
26-28.06.1998 27-30.06.1985


Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to impreza unikalna w skali kraju, promujca autentycznych artystów ludowych. Festiwal odbywa się w czerwcu. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. W konkursie mogą wziąć udział:

  • kapele ludowe, których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu,
  • instrumentaliści, soliści grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne,
  • śpiewacy - soliści,
  • zespoły śpiewacze;

Podczas Festiwalu odbywa się konkurs "Duży - Mały", w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. Na Dużym Rynku mają miejsce Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentują i sprzedają swoje wyroby. Demonstrują też sposoby ich wykonywania. Na Małym Rynku przy muzyce kapel ludowych trwa zabawa ludowa. Festiwalowi patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Głównym organizatorem imprezy jest Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie. Współorganizatorami są: Starosta Puławski, Rada Gminy i Miasta, Zarząd Gminy i Miasta Kazimierz, Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Kazimierski Ośrodek Kultury.


Fot. Iwona Burdzanowska / AG

XLII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym


27 - 29 VI 2008 r.

Na kazimierskim rynku w czasie 42 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wystąpiło:

22 kapele, 32 zespołów śpiewaczych, 13 instrumentalistów, 23 solistów - śpiewaków oraz 21 grup wykonawców w konkursie "Duży - Mały". W sumie - 800 osób.

Fot. Mateusz Stachyra

Źrodło: http://www.kazimierzdolny.pl/news/festiwal_ludowy:_jaki_byl_i_jaki_bedzie__(video)/1418.html

Ducha festiwalu współtworzą legendarni już konferansjerzy, mistrzowie dialogu z publicznością, nieszczędzący dobrego słowa i wsparcia śpiewakom i zespołom tuż przed występami, przełamujący ich tremę i chwilę zdenerwowania. Dlatego Józef Broda, Stanisław Jaskułka oraz Małgorzata Siennicka to także powszechnie rozpoznawalne symbole kazimierskiego muzykowania.

Źródło: http://209.85.135.104/search?q=cache:FNwH88XceiUJ:koziolek.pl/news.php%3Fdid%3D2%26idnews%3D69958+42+festiwal+kapel+i+spiewak%C3%B3w+Kazimierz&hl=pl&ct=clnk&cd=25&gl=pl&lr=lang_pl



XLI Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym


22 - 24 VI 2007 r

W niedzielę zakończył się XLI Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Fragment PROTOKOŁU Z POSIEDZENIA JURY XLI OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH z dnia 24 czerwca 2007 roku:

...Jury dziękuje organizatorom za zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu XLI festiwalu.Niezawodni jak zawsze okazali się konferansjerzy -Józef Broda, Stanisław Jaskułka i debiutująca w tej roli Małgorzata Siennicka. Dziękujemy im za barwną, ciepłą i życzliwą prezentację ludowych artystów.
Z dużym uznaniem jury stwierdza rosnące zaangażowanie władz samorządowych we wspieranie twórców ze swojego regionu. Apelujemy też do innych o aktywny udział w promocji własnych artystów ludowych.
XLI lat istnienia Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu pokazuje jego znaczącą rolę kulturotwórczą w podtrzymywaniu i przedłużeniu ludowej tradycji, która stanowi cenną i istotną część dziedzictwa narodowego...


Fot. Mateusz Stachyra
Źródło: http://www.wok.lublin.pl/index.php?kat=18

Źródło: http://www.powiat.kolbuszowski.pl/pl/48/48/art295.html




..."Legendą festiwalu są dwaj konferansjerzy - Stanisław Jaskułka i Józef Broda. Nazywający siebie zapowiadaczem Stanisław Jaskułka, z zawodu aktor, z każdym wykonawcą przed występem rozmawia kilka minut, pociesza tych spiętych tremą, chwali mistrzów. A potem pięknie i ciepło wita na scenie. Woła na przykład tak: - Oto on, patrzajta, ma tylko 77 wiosen...
Natomiast urodzony w Ustroniu-Lipowcu Józef Broda jest mistrzem w grze na... liściu i zawsze publiczność cichnie, kiedy podnosi ten instrument do ust"...



(Według Gazety Festiwalowej "Burczybas")


40. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

23-25.06.2006


Jury dziękuje wszystkim uczestnikom festiwalowych zmagań, a laureatom składa gratulacje. Organizatorom dziękuje za zapewnienie sprawnego i niezakłóconego przebiegu 40 festiwalu. Niezawodni jak zawsze okazali się konferansjerzy - Józef Broda, Stanisław Jaskułka oraz Maria Brzezińska. Dziękujemy im za barwną, ciepłą i życzliwą prezentację ludowych artystów.

Z satysfakcją jury przyjęło inicjatywę organizatorów uhonorowania animatorów kultury ludowej ze wszystkich regionów Polski, bo ich praca na przestrzeni lat trwania festiwalu staje się bardzo widoczna i ważna.Jury doceniając zaangażowanie władz samorządowych we wspieraniu twórców ze swojego regionu, apeluje do innych o aktywny udział w promocji własnych artystów ludowych.



Źródło: http://www.kazimierz-dolny.net.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=264



39 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

24-26.06.2005r.

Drugi dzień festiwalu, mimo soboty, nie przywiódł do Kazimierza spodziewanych tłumów. Ludowi artyści prezentowali tradycyjną muzykę przed ścisłym gronem miłośników folkloru, a ci, którzy przyjechali do Miasteczka posłuchać kapel i śpiewaków, nie zawiedli się - świętu muzyki sprzyjała kameralna atmosfera.

Podczas dwu dni festiwalowych przesłuchań jury XXXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych organizowanego jak zwykle pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz marszałka województwa lubelskiego oceniało występy ponad 70 zespołów oraz 60 solistów śpiewaków i instrumentalistów z 12 województw. Wyniki zostaną ogłoszone dzisiaj - o 12.00 rozpocznie się na rynku koncert laureatów, którzy barwnym korowodem przejdą przez środek Miasteczka.

Oprócz święta ludowej muzyki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jest także świętem rękodzieła. Oczy turystów przyciągały niezwykle barwne wiórowe kwiaty, ceramika, ptaszki, światki i anioły, haftowane obrusy, serwety, chusty czy pasy. Przechodząc obok stoisk z łowickim haftem nie można się oprzeć skojarzeniom z "Chłopami’ W. S. Reymonta - tu wkracza się w zupełnie inny świat i czas, i tylko patrzeć, jak podejdzie Jagna z Boryną, a ten podaruje jej najpiękniejszą chustę ze straganu…

Jak mówią łowiczanki, moda na ludowe stroje w ich regionie powraca. Młodzi chętnie noszą je podczas uroczystości kościelnych w procesjach, coraz częściej wybierają jako strój galowy podczas bierzmowania czy pierwszej komunii - obok zalecanych przez kościół alb. Jest więc dla kogo tkać, szyć i haftować ciężkie wełniane materie i cienkie płótna we wzorzyste różane pasy i białe kwiaty haftu richelieu na koszulach.

Ludowi artyści bardzo chętnie opowiadali o tradycjach i swoim rzemiośle. Wielu przed oglądającymi prezentuje, jak powstają misterne arcydzieła sztuki ludowej, w ten sposób zachęcając do kupienia, ale i popularyzując rzemiosło, które dziś dla młodych jest raczej mało atrakcyjne, gdyż trzeba mu poświęcić wiele czasu i cierpliwości...

- Najprostsze koronki klockowe robi się na 8 klockach - Jadwiga Węgorek z Krakowa prezentuje szare płócienne serwetki z koronką - około dziesięciu godzin jedną, do najbardziej misternych potrzeba nawet i 400 klocków!

Na brzegu rynku, przed szeregiem straganów zainstalowano prowizoryczną kuźnię. Pan Andrzej Słowik z Januszkowic nie daje się długo prosić, by zaprezentował swoje kowalskie umiejętności. Zachęca też przyglądających się turystów, aby mu w tym pomogli. Wynikiem wspólnej pracy jest ciężki żelazny gwóźdź. Dzieła sztuki kowalskiej dumnie prezentują się obok - stojaki - smoki, piękna ogromna ogrodowa latarnia, lampa nocna, misternie wykonana żelazna róża…

Nieopodal ze swoim warsztatem ulokował się garncarz. Na drewnianym kole przed gromadką gapiów pokazuje, jak powstaje gliniany dzban. Szczególnie ciekawe są dzieci - te stoją najbliżej.

Dla niektórych twórców, którzy przyjechali do Kazimierza, ludowa tradycja staje się inspiracją. Aleksandra i Arkadiusz Bielcowie z Częstochowy prezentują niezwykłe pisanki - ażurowe zdobione woskiem - wzorowane na haftach richelieu…Wielu z twórców ludowych siedzi przy straganach w tradycyjnych strojach ludowych. Niezwykle barwne kreacje, jakby wprost z muzeum etnografii… Dobrze, że są regiony, gdzie jeszcze od czasu do czasu się je nosi… Czy powróci też moda na ludowe rękodzieło? Ot, tak - wyszywanie zamiast telewizora, kowalstwo zamiast komputera?

Autor: A.S.

autor zdjęć: Stefan Kurzawiński

Źródło: http://kazimierzdolny.pl/news/swieto_muzyki_i_rekodziela/473.html



38 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

25 - 27 czerwca 2004

W konkursie festiwalowym kapel i śpiewaków ludowych wzięło udział ok. 800 artystów z 14. województw. Atmosferę Festiwalu w sposób atrakcyjny i życzliwy dla wykonawców tworzyli konferansjerzy: Elżbieta Porębska, Józef Broda i Stanisław Jaskułka.

Wiadomość podana przez: SG (2004-06-25 20:06:45)na stronie www.info.pulawy.pl :

Kapele rozpoczęły Punktualnie o 12:00 na kazimierskim rynku rozpoczął się 38 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Tegoroczna impreza zgromadziła wykonawców nie tylko z Polski. W rozpoczętej dziś 38 edycji Festiwalu biorą udział także wykonawcy z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier. Koncert z ich udziałem rozpoczął się dziś (25.06) o godzinie 18.00. Ale za nim to się stało odbyły się zmagania konkursowe. W tym roku do rywalizacji o główną nagrodę Festiwalu - "Basztę" - stanęło 30 zespołów śpiewaczych, 27 kapel oraz po 16 solistów i instrumentalistów. Wśród uczestników tegorocznego festiwalu jest znany z serialu "Plebania" aktor - Stanisław Jaskułka. Zresztą nie po raz pierwszy. Do Kazimierza przyjeżdża bowiem od 1973 roku. Stanisław Jaskułka na każdym kroku podkreśla, że jest góralem o czym nie dał zapomnieć również publiczności w Kazimierzu. Dlaczego tak chętnie przyjeżdża na Festiwal? - Warto przyjechać po to, żeby odkryć, że w człowieku jest potrzeba na takie przeboje, nie tylko z nowoczesnych list przebojów, ale z list przebojów wyciągniętych spod kufereczka, spod serca. Te piosenki nie są wielkie, malowane. Są przaśne, ale takie nasze. I po to warto przyjechać, żeby poczuć, posłuchać i zobaczyć, że ludzie którzy wykonują tą muzykę są normalnymi osobami - mówił góralską gwarą aktor.



37 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Kazimierz Dolny nad Wisłą, 27 czerwca - 29 czerwca 2003

Najważniejsze, prestiżowe spotkanie śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Festiwalowi, na którym rokrocznie spotyka się około 700 artystów, towarzyszą Targi Sztuki Ludowej. Najważniejsze propozycje programu Festiwalu: 27 czerwca 2003 godz. 12:00, Duży Rynek - Uroczyste Otwarcie Festiwalu godz. 15:00, Duży Rynek - Zespół z Blinowa: widowisko obrzędowe CHRZCINY godz. 20:00, Duży Rynek - wieczór poezji ludowej WRZECIONO CZASU godz. 21:00, ruiny Zamku - ognisko festiwalowe 28 czerwca 2003 godz. 9:00, Duży Rynek - otwarcie Targów Sztuki Ludowej godz. 13:30 - ogłoszenie wyników Konkursu Poezji Ludowej im. Jana Pocka godz. 20:00, Duży Rynek - zabawa festiwalowa 29 czerwca 2003 godz. 10:00, Duży Rynek - Koncert kapel z Litwy i Ukrainy; Zespół z Wólki Kątnej: widowisko obrzędowe WIANKOWY CZWARTEK godz. 12:00 - korowód zespołów godz. 12:30, Duży Rynek - Koncert laureatów 37. OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KAPEL I ŚPIEWAKÓW LUDOWYCH godz. 14:00, Duży Rynek - Koncert LUBELSZCZYZNA ŻEGNA GOŚCI FESTIWALOWYCH.



36 Festiwal Kapel I Śpiewaków Ludowych

- Kazimierz Dolny

28 - 30.06.2002r Dziennik wschodni

W dniach 28-30 czerwca 2002 r. odbył się w Kazimierzu Dolnym XXXVI Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jury stwierdziło, że w konkursie festiwalowym wzięło udział ponad 700 artystów. W kategorii solistów instrumentalistów nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Sztuki otrzymał mieszkaniec naszego miasta Jacenty Ignatowicz. W konkursie "Duży - Mały" Jacenty Ignatowicz z synem Wojtkiem otrzymali nagrodę ufundowaną przez wicepremiera RP Jarosława Kalinowskiego, prezesa PSL. Konkurencja była ogromna, miasto odświętnie udekorowane. Starostwo Powiatowe akredytowało żywieckich muzyków, a zaprzyjaźniony "JULIANO" sponsorował koszty wyjazdu o czym z wdzięcznością wspominają artyści.

36 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazmierzu Dolnym był rekordowy pod względem frekwencji uczestników.

Od piątku na kazmierskim Rynku zaprezentowało się 700 muzyków - uczestników konkursu i 300 zaproszonych gości. Tradycjnie pierwszego dnia Festiwalu padał deszcz, a ostatniego dnia zaświeciło słońce.



35 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

35 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zakończony

25.6 2001 Dziennik wschodni

W konkursie startowało 16 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 16 instrumentalistów, 17 solistów śpiewaków oraz 21 grup wykonawców w konkursie Duży - Mały. W sumie na kazimierskiej scenie wystąpiło ponad 500 artystów ludowych z 10 województw Polski. Wysoki poziom artystyczny i bogaty repertuar tradycyjnego folkloru to ocena jury, które w niedzielę rozstrzygnęło 35. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - poinformował przewodniczący jury.

Przyznano nagrody główne, czyli Baszty, w czterech kategoriach festiwalowych.

W kategorii kapel Basztę i 3.000 zł otrzymała kapela Tadeusza Maciejewskiego z Zaborowia (woj. mazowieckie). W kategorii zespołów śpiewaczych najlepszym okazał się Zespół śpiewaczy Jarzębina z Kocudzy (woj. lubelskie), który otrzymał Basztę i 1.500 zł. Za najlepszego solistę instrumentalistę festiwalu jury uznało Józefa Jańczaka, skrzypka z Baszkowa w woj. łódzkim. Przyznano mu Basztę i nagrodę wysokości 1.000 zł. W kategorii solistów śpiewaków zwyciężyła Zofia Tarasewicz z Bolesławca (woj. śląskie), która otrzymała Basztę i 800 zł nagrody.

W konkursie Duży - Mały nagrody po 500 zł otrzymali: Tomasz Kiciński z uczniami z Bukowca Górnego (woj. wielkopolskie), Zdzisław Marczuk z kapelą z Zakalinek (woj. lubelskie), Kapela Cymbałowa Wilniuki z Nowej Wsi Ełckiej (woj. podlaskie) i Edward Ignys z uczniami z Leszna (woj. wielkopolskie).



34 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

- Kazimierz Dolny

16 - 18.06.2000r

Organizacja tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym stała przez pewien czas pod znakiem zapytania. Jakkolwiek nie ma nic złego w dyskusji nad doskonaleniem formuły Festiwalu, formą prezentacji, organizacji czy też zapewnieniem ładu i porządku w mieście. Nie powinno się jednak przy okazji dopuścić do zaprzepaszczenia wieloletniej tradycji kultywowania i upowszechniania sztuki ludowej wyrosłej na gruncie narodowych, chłopsko - włościańskich tradycji. Z przykrością jednak należy stwierdzić, że w tych gorących dyskusjach, głosy by Festiwal / a w każdym razie w Kazimierzu / zlikwidować, nie należały do rzadkości. Dobrze więc się stało, że tym razem ostatecznie zwyciężył zdrowy rozsądek.

19.6. 2000 Dziennik wschodni

W niedzielę zakończył się XXXIV Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W koncertach konkursowych uczestniczyło 20 kapel, festiwalowi towarzyszyły targi sztuki ludowej i prezentacja utworów najlepszych w kraju ludowych pisarzy. Najlepsi ludowi muzycy i śpiewacy po raz ostatni zaprezentowali się festiwalowej publiczności podczas niedzielnego koncertu laureatów



32 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

29 czerwca 1998 r. Dziennik wschodni

Kazimierskie granie dobiegło końca

Przeszło 600 wykonawców z 34 województw zaprezentowało się na scenie tegorocznego XXXII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Dziesięcioosobowe jury oceniło, że uczestnicy zaprezentowali wyjątkowo wysoki poziom artystyczny. Pozytywnym zjawiskiem jest bardzo młody wiek niektórych występujących. Podczas festiwalu swój kunszt pokazały 22 kapele, 25 zespołów śpiewaczych, 21 solistów instrumentalistów, 24 solistów śpiewaków oraz 24 grupy wykonawców w kategorii duży - mały (nauczyciel - uczeń). - Poza konkursem wystąpiło kilkadziesiąt zespołów ludowych z Lubelszczyzny, łącznie około 200 osób.

- Jury festiwalu oceniło tegoroczny poziom artystyczny jako wyjątkowo wysoki. Wykonawcy zaprezentowali bardzo bogaty repertuar. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie muzyką ludową także wśród młodzieży. W zespołach występuje wielu 20-30-letnich wykonawców. To cieszy. Podziękowania należą się dyrekcji Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie za bardzo dobrą organizację imprezy. W sobotę, w drugim dniu festiwalu, padał deszcz. Nie zniechęciło to jednak wykonawców do występów pod gołym niebem.

- Śpiewałyśmy pod parasolkami. Nie zapomniałyśmy zabrać ich z domu - chwali się Irena Nitka z Zespołu Śpiewaczego z Woli Koryckiej (woj. siedleckie). - Wszystkie byłyśmy ubrane w oryginalne stroje ludowe. Mój na przykład ma ponad 80 lat. Przechodził z pokolenia na pokolenie. Chusty i serdaki, wykonane według pierwowzoru, uszyłyśmy na zamówienie.

Po południu, z powodu coraz większych opadów deszczu, koncerty konkursowe trzeba było przenieść do sali kinowej. Dopiero wieczorem wykonawcy powrócili na scenę na Małym Rynku. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w Kazimierzu było tłoczno. Na Dużym Rynku rozstawiono ok. 90 stoisk ze sztuką ludową prawie ze wszystkich regionów Polski. Za wiklinowy koszyk trzeba było zapłacić od 30 do 50 zł, w zależności od wielkości. Małe koszyczki były po 4-5 zł. Karmnik z drewna kosztował ok. 15-20 zł, duży, wiklinowy fotel - 200 zł. Zainteresowaniem cieszyły się też wyroby garncarskie i różnego rodzaju ręcznie tkane kilimy. Wiele osób zatrzymywało się przy stoisku z pisankami. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak rzeźba. - Wyrzeźbienie większej figury zajmuje mi około tygodnia - mówi Ryszard Rabeszko, rzeźbiarz z woj. elbląskiego. Wysoką na ok. pół metra figurkę Jezusa Frasobliwego artysta wycenił na 150 zł. Podobnych rozmiarów "Mężczyzna pod wierzbą" kosztował 140 zł. Cena większych rzeźb dochodziła nawet do 400 zł.

Przez trzy festiwalowe dni Kazimierz odwiedziło ok. 7-8 tys. osób. (ange)

















Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-08-02



Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!