Warning: Missing argument 2 for create_site_sgsp(), called in /www/sebipol_www/www/jaskulka.pl/imprezy/festiwale/koszyce2011.php on line 4 and defined in /www/sebipol_www/www/jaskulka.pl/include/functions/sgsp_functions.inc on line 4

Warning: Missing argument 3 for create_site_sgsp(), called in /www/sebipol_www/www/jaskulka.pl/imprezy/festiwale/koszyce2011.php on line 4 and defined in /www/sebipol_www/www/jaskulka.pl/include/functions/sgsp_functions.inc on line 4
XV Dni Kultury Polskiej w Koszycach
Powrót
XV Dni Kultury Polskiej w Koszycach

XV Dni Kultury Polskiej w Koszycach

06-08 grudnia 2011

Etno, pop, rock, muzyka ludowa, występ polskiego aktora Stanisława Jaskułki, wystawy, przedświąteczna wieczerza wigilijna koszyckiej Polonii, msza święta w języku polskim czy wreszcie kapustnica, gotowana na ul. Głównej w Koszycach w ogromnym kotle - tak skrótowo można by opisać XV Dni Kultury Polskiej w Koszycach, które przygotował Klub Polski.

Uroczyste otwarcie Dni Kultury Polskiej w Koszycach, nad którymi patronat sprawowali J. E. Ambasador RP w RS Andrzej Krawczyk i Prezydent Miasta MUDr. Richard Rasi, odbyło się 6 grudnia w teatrze Thalia Studio Marajiho. Na tę uroczystość przybył też I sekretarz ambasady RP w Bratysławie Piotr Wardak. Po części oficjalnej nasi rodacy i ich przyjaciele wysłuchali występu dziesięciu dziewcząt oraz pedagogów z wydziału wokalno-dramatycznego prywatnego konserwatorium w Koszycach. Grupa wokalna zaśpiewała tradycyjne pieśni ludowe w ciekawych aranżacjach etno, pop i rock przy akompaniamencie zespołu muzycznego. Z kolei solistka Lucia Fritzka wykonała piosenkę z repertuaru Anny Marii Jopek "Szepty i łzy". Impreza ta była niezwykle dynamiczna i wesoła. W trzeciej części jej programu malarka Zdenka Błońska-Zaborska przedstawiła prace dzieci, które wzięły udział w warsztatach twórczych, zorganizowanych przez Klub Polski z Koszyc. Potem dzieci spotkały się ze św. Mikołajem.

Następne dni przyniosły kolejne atrakcje: 14 grudnia w galerii Wojewódzkiego Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy polskiego malarza Henryka Wichniewicza z Krosna, którą autor zatytułował po prostu "Malarstwo to radość tworzenia". I rzeczywiście, oglądając jego prace, czuje się, że tworzone były z pasją i i radością.

W ramach Dni Polskich na ul. Głównej odbył się koncert polskiego zespołu "Bukowianie", zaś w przedświąteczną niedzielę w historycznej kapliczce św. Michała w Koszycach odprawiona została msza święta w języku polskim z udziałem polskiego aktora Stanisława Jaskułki, a po niej w restauracji "Rosto" miało miejsce spotkanie wigilijne członków Klubu Polskiego. Konrad Schonfeld, szef tejże restauracji, w olbrzymim kotle ugotował na ul. Głównej, czyli centrum miasta, kapustnicę, a dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na cele charytatywne.

Tegoroczne Dni Kultury Polskiej w Koszycach dobiegły końca. Trzeba przyznać, że zadomowiły się one w tym mieście na dobre i w ciągu piętnastu lat zyskały liczne grono zwolenników - zarówno wśród Polonii, jak i wśród Słowaków.

http://www.polonia.sk/index.php/kluby-regionalne/kp-koszyce/364-xv-dni-kultury-polskiej-w-koszycach.htmlDo góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!