Powrót
Eurofolk Sanok 2002 i 2003


XXII Międzynarodowy Festiwal Piesni i Muzyki Ludowej Młodych
"Eurofolk na Pograniczu"

Sanok 8-10 sierpnia 2004

W niedzielę 8 sierpnia w Skansenie sanockim odbędzie się:XXII Międzynarodowy Festiwal Piesni i Muzyki Ludowej Młodych "Eurofolk na Pograniczu". Organizatorem koncertu jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku a także Fundacja Kultury Wsi w Warszawie.Program Eurofolku:
# 17.30 - Dukat
# 18.30 - Cała Góra Barwinków
# 19.30 - Siwy Dym
# 20.30 - Prekałaba (Ukraina)
# 21.45 - Brathanki

Celem festiwalu jest wszechstronna i szeroka prezentacja muzyki ludowej przetworzonej artystycznie, a więc muzyki folkowej we wszystkich jej odmianach.W niedzielę już po godzinie siedemnastej widownia zaczęła się wypełniać a o 18-tej teren imprezy był już pełen po brzegi. Na otwarcie wystąpił zespół ze Słowacji, a potem polskie Barwinki, Siwy Dym oraz ukraińska grupa Prekałaba. Gwiazdą Eurofolku był zespół Brathanki który wystąpił na samym końcu i tak rozgrzał sanocką publiczność że na koniec swojego koncertu musiał trzy razy bisować.

XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Młodych
"Eurofolk na pograniczach"
2-3 sierpnia 2003, Sanok, Muzeum Budownictwa Ludowego

Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Fundacja Kultury Wsi w Warszawie przy współpracy TV Polonia i TVP 3 Rzeszów zapraszają na kolejną, XXI-wszą już edycję tego cyklicznie organizowanego festiwalu promującego folkowe tradycje muzyczne Karpat i nie tylko. Dwudniowa impreza skupi w tym roku artystów z Polski, Ukrainy, Francji i Niemiec, a zaprezentowane muzyczne klimaty sięgną od muzyki Wschodu aż za Atlantyk do Brazylii.
Program:

Dzień 1 - sobota - 2 sierpnia
17.30 CHUTIR (Gdańsk) ukraińska kapela folkowa
18.30 DUKAT (Żywiec) jazz-folk, pop-folk
19.30 ANNA CHOWANIEC-RYBKA (Podhale) folklor karpacki
20.30 HAYDAMAKY (Kijów) ska-folk, folk-rock
21.30 LESZCZE (Trójmiasto) folk miejski, portowy
Prowadzenie:
Anna Chowaniec-Rybka,
Stanisław Jaskułka

Dzień 2 - niedziela 3 sierpnia
17.00 CORACAO DO BRASIL (Francja) tańce brazylijskie
17.45 RATA TAM (Rzeszów) folk-rock
18.30 TURNIOKI (Beskid Żywiecki) góralska muzyka na ostrą nutę (rock, pop, funky)
19.30 DIKANDA (Szczecin) "muzyka czterech stron wschodu"
20.30 ORKIESTRA DNI NASZYCH (Siedlce) folk'n'roll
21.30 TRANSSYLVANIANS (Berlin) speed-folk (rap, rock, bartok, ska, punk, gypsy-techno)
Prowadzenie: Stanisław Jaskułka


"Od Beskidu po Brazylię"
2 - 3 Sierpnia 2003Tegoroczny Eurofolk na pograniczach (2-3 bm.) okazał się chyba jednym z najbardziej zróżnicowanych, zarówno pod względem muzycznym, jak i geograficznym. Ukraińskie dumki przeplatały się z beskidzkimi krzesanymi, arytmiczne tańce brazylijskie z muzyką czterech stron Wschodu. Jak każdy z poprzednich festiwali, tak i ten miał swoje gwiazdy oraz gwiazdki, oklaskiwane równie gorąco przez eurofolkową publiczność, wśród której (sądząc po rejestracjach samochodowych na parkingu) nie brakowało przybyszów z najodleglejszych zakątków Polski.

Zgodnie z przewidywaniami euforię wywołały Leszcze i Orkiestra Dni Naszych, nawiązujące momentalnie świetny kontakt z publicznością, która długo nie chciała puścić ich ze sceny. Autentycznym odkryciem tegorocznego Eurofolku okazały się Haydamaky - świetna kapela z Kijowa, którą również głośno fetowano, zmuszając do bisów.

Podobał się ukraiński Chitur rodem z Gdańska, a także żywiołowe, skaczące po scenie jak piłki beskidzkie Turnioki, których lider zagrzewał widzów do ruchu okrzykiem: A teraz dupecki do góry!

Nader oryginalnie prezentowała się profesjonalna w każdym calu szczecińska Dikanda, której muzyka wniosła do sanockiego skansenu fascynujący powiew Wschodu. Choć trudno w to uwierzyć, jedna z jego solistek przyjechała do Sanoka z zaledwie 2,5-miesięczną córeczką Mają, która z zadziwiającym spokojem znosiła Eurofolkowe szaleństwo.

Porywało egzotyką i barwnością strojów Coracao do Brasil, którego bębnowe rytmy zmuszały wręcz do podrygiwania.

Rozczarowało chyba nieco Transsylvanians, którego nocnego występu słuchali już tylko najzagorzalsi, w większości bardzo młodzi fani folku.
Zaprzyjaźniony już na stałe z Eurofolkiem Stanisław Jaskułka który od lat towarzyszy artystom na scenie w roli konferansjera, równie nie krył swego zadowolenia. - Wielki pokłon należy się skansenowi i władzom samorządowym, że wspierają ten fetiwal. To piękna impreza, dla której w Sanoku jest niepowtarzalny klimat. Czujemy się tu jak wdobrej rodzinie. Tak miłe i piękne rzeczy się tu dzieją. Jestem zachwycony zwłaszcza sobotnim koncertem. Takich tłumów jak na Leszczach jeszcze chyba w skansenie nie było. Rewelacyjne były Haydamaky - to prawdziwi zawodowcy, widać, że na scenie sami mają wielką frajdę i zabawę. Byli zachwyceni Sanokiem, skansenem i koncertem. Do piątej rano śpiewali pod hotelem, podejmowani przez jakąś grupę fanów.
Powiedzieli mi: Staszek, tu jest pięknie. I tak rzeczywiście jest.


www.tygodnik.esanok.pl/gazeta.php

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Młodych
"Eurofolk na pograniczach"
3-4 sierpnia 2002,
Sanok,
Muzeum Budownictwa Ludowego

W dniach 3 i 4 sierpnia 2002 w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbędzie XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Młodych Eurofolk na Pograniczach. To impreza o charakterze ponadregionalnym prezentująca zespoły folkowe o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Nieodłącznym elementem imprezy jest tradycyjny już występ Gwiazdy Festiwalu oraz możliwość podziwiania artystów z ościennych krajów Euroregionu Karpackiego. Cały festiwal Eurofolk na Pograniczach jest prowadzony przez uznanych prezenterów radiowo-telewizyjnych zajmujących się popularyzacją muzyki folkowej.

Program:

Sobota - 3 sierpnia
19.00 - 19.45 Jak wolność to wolność
19.45 - 20.45 Tołhaje
20.45 - 21.45 Karpatia (Węgry)
21.45 - 22.45 Kapela Pieczarków Prowadzenie koncertu: Genowefa Pigwa

Niedziela - 4 sierpnia
17.30 - 18.15 Matragona (Orkiestra Jednej Góry)
18.15 - 19.15 Dzikie Pola (Sergiej Motenko z zespołem)
19.15 - 20.15 Ludofoniarze (bracia Steczkowscy z zespołem)
20.15 - 21.15 Leszcze
21.15 - 22.15 Trebunie Tutki

Prowadzenie koncertu: Stanisław Jaskułka

Podstawową zasadą Eurofolku jest otwarcie się na propozycje artystyczne ruchu folkowego . XX Eurofolk na Pograniczach - Sanok'2002 zapewne potwierdzi tę zasadę, a grupy folkowe występujące zostaną należycie przedstawione , wypromowane i gorąco przyjęte przez bardzo gościnną publiczność Sanoka. Idea tego ruchu pojawiła się 20 lat temu za sprawą działaczy skupionych wokół Fundacji Kultury Wsi , spośród których wymienić trzeba przynajmniej nieżyjącego już redaktora Mariana Domańskiego z Polskiego Radia.

Eurofolk pomyślany został jako miejsce spotkań, konfrontacji, i promocji przetworzonej już twórczo muzyki ludowej. Ta formuła adresowana była przede wszystkim do młodego pokolenia, mającego poczucie więzi z tradycjami muzycznymi własnego regionu etnograficznego, jak i do grup etnicznych innych narodowości, żyjących w granicach Rzeczypospolitej. Strzałem w dziesiątkę okazało się, że szansą na wejście ludowych tradycji muzycznych w ogólnospołeczny obieg życia muzycznego jest ich zaadoptowanie do nowych środków wykonawczych i tendencji stylistyczno - estetycznych, tak aby trafiły one do wrażliwości muzycznej młodego pokolenia.

Corocznie oprócz przeglądu amatorskich zespołów folkowych odbywa się festiwal, podczas którego występuje czołówka najlepszych polskich artystów /zespołów/ folkowych m.in. Brathanki, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Siwy Dym, Tam Tam Projekt, itp. Zespoły amatorskie mają możliwość wystąpić z polską czołówką folkową oraz zaistnieć w Telewizji Polskiej. W roku bieżącym zaproszono równie znane i niezwykle lubiane przez polką publiczność zespoły. Wśród nich wystąpią m.in.: Ludofoniarze, Kapela Pieczarków, Leszcze, Jak wolność to wolność, Tołhaje, Matragona, Trebunie Tutki.

Ponadto co roku, przed koncertem gwiazd organizowany jest Przegląd Kapel i Zespołów Folkowych. Przegląd odbędzie sie w dniu 3 sierpnia br.; organizatorzy zapewniają wszystkim zespołom napoje i gorący posiłek. Zespoły biorące udział w Przeglądzie czeka na pewno dobra zabawa, ale i nagrody:Źródło: http://www.imagina.pl/article.php?sid=3863kjaskulka @ sgsp edu pl
2006-12-20

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2006-12-20Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!