Powrót
Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

VI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

Autor zdjęcia: Janusz Mazurek

W dniach 29 maja - 3 czerwca 2007 odbyły się w Sokołowie Podlaskim VI Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne - Międzynarodowe Warsztaty Dobrego Sąsiedztwa.

Przedstawiamy program festiwalu.
30.05.07 (środa)
Międzynarodowe Warsztaty Dobrego Sąsiedztwa z udziałem młodzieży z Dubna (Ukraina) i Sokołowa Podlaskiego (Polska);

8:30 Inauguracja młodzieżowych Warsztatów Dobrego Sąsiedztwa - sala widowiskowa SOK;
9:00 "Szlakiem wielokulturowości po Nadbużańskim Podlasiu" - wyjazd studyjny do Drohiczyna, Grabarki, Wirowa;
16:00 Prezentacja kultur i tradycji Ukrainy i Polski - c.d. warsztatów w Wirowie nad Bugiem - (śpiew); Koordynator warsztatów Alicja Jankiewicz - etnograf z MCKiS;

31.05.07 (czwartek) Międzynarodowe Warsztaty Dobrego Sąsiedztwa;

9:00 "Szlakiem wielokulturowości po Nadbużańskim Podlasiu II" - wyjazd studyjny do Węgrowa i Liwa;
17:00 Międzynarodowe Warsztaty Dobrego Sąsiedztwa z udziałem młodzieży z Dubna (Ukraina) i Sokołowa Podlaskiego (Polska)
Koordynator warsztatów Alicja Jankiewicz - etnograf z MCKiS

01.06.07 (piątek)

8:00 - 15:00 "Jadą goście, jadą" - prezentacje konkursowe zespołów folklorystycznych z udziałem Komisji Artystycznej - sala widowiskowa SOK;
10:00 Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Sokołowa Podlaskiego z udziałem Delegacji z Miasta Partnerskiego Dubna; Otwarcie wystawy fotograficznej pt. "Dubno - zapamiętane z przeszłości"; Koncert Ludmiły Wiszenko z Mielnika - sala konferencyjna Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim;
18:00 Otwarcie wystawy Fotograficznej Andrása Hajdú "Dni powszednie romskich nomadów"Koncert zespołu "Szilvási Gipsy Folk Band" z Węgier - Galeria DOM w Sokołowskim Ośrodku Kultury i prezentacja kuchni romskiej;
10:00 - 18:00 Międzynarodowe Targi Agroturystyki i Przedsiębiorczości z udziałem twórców ludowych oraz przedstawicieli gospodarstw agroturystycznych - plac przed budynkiem SOK;

02.06.07 (sobota)

14:00 - 16:00 Pokaz rycerski w wykonaniu Chorągwi Piastów Śląskich - scena plenerowa;
15:00 Ogłoszenie wyników Festiwalu - sala widowiskowa SOK;
16:00 - 1:00 "Bug i Dunaj Łączą Narody"- Koncert Galowy - w programie występy zespołów folklorystycznych, wręczenie nagród, koncert zespołów cygańskich: NOMADA z Węgier, BENGAS z Czech, "KASAJ TCHAVE" ze Słowacji oraz zespołów folklowych: OSIMIRA z Białorusi, LECHaRUS z Polski. Gwiazdy Wieczoru: ZESPÓŁ TREBUNIE TUTKI, Bogdan Trojanek & Terne Roma - scena plenerowa przy ul. Piłsudskiego. Po koncercie pokaz sztucznych ogni.

Prowadzący - Stanisław JaskułkaŹródło: http://www.sokolowpodl.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=324

V Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

31 maja 2006r. Sokołów Podlaski

Jeszcze pięć lat temu nikt nie myślał, iż Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne zyskaja rangę międzynarodową. Początkowo do udziału w imprezie, której inicjatorem i pomysłodawcą była Maria Koc, zapraszano kapele i zespoły ludowe z sąsiednich województw. Z czasem do Sokołowa przybywało coraz więcej zespołów z zagranicy, w tym z Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy i Ukrainy. W tym roku przyjechali również reprezentanci Słowacji oraz Węgier. Fakt ten docenił premier RP, Kazimierz Marcinkiewicz, który objął patronat honorowy nad festiwalem. Impreza zakończyła się występami nagrodzonych zespołów w Warszawie, na Podzamczu.

Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne rozpoczęły się 31 maja. Pierwszy ich etap stanowiły dwudniowe młodzieżowe warsztaty międzykulturowe. Koordynatorem zajęć była Alicja Jankiewicz, etnograf oraz choreograf MCKiS. Efekt wspólnej pracy moglismy podziwiać podczas sobotniego koncertu galowego, w trakcie którego młodzi tancerze z Czech, Słowacji, Polski oraz Węgier zatańczyli poloneza a - moll zwanego "Pożegnaniem ojczyzny".

W sobotę na scenie plenerowej przy ul. Piłsudskiego, zorganizowano koncert galowy. Konferansjerami byli: Stanisław Jaskułka i Witold Kuczyński. Równolegle do występów zespołów folklorystycznych i kapel ludowych swoje stoiska prezentowali wystawcy w ramach Międzynarodowych Targów Agroturystyki i Przedsiębiorczosci. Po podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród, młodzież zatańczyła poloneza "Pożegnanie ojczyzny". Zaprezentowała także pieśni ludowe w kilku językach.

V Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne to nietypowa impreza. Wymagała ona wiele zaangażowania ze strony organizatorów. Miejmy nadzieję, iż nie zabraknie im sił do dalszej pracy.

Anna Przesmycka

IV Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

18 -21 maja 2005

21 maja br. zakończyły się w Sokołowie Podlaskim kolejne, czwarte już, Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne. Tradycyjnie prowadzili je Stanisław Jaskułka i Witold Kuczyński - na dobre zadomowieni w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

W bieżącym roku Spotkania miały jednak nieco inną formułę. Organizatorzy wydłużyli czas festiwalu do 4 dni, podczas których odbywały się Warsztaty Międzykulturowe "Bug łączy". Udział w nich wzięło ponad 180 członków zespołów obrzędowych, śpiewaczych, tanecznych, kapel ludowych z kraju i zagranicy. Przedstawiciele Mazowsza, Podlasia, Łotwy, Białorusi, Czech i Ukrainy już od 18 maja wzajemnie uczyli się narodowych tańców i pieśni ludowych. Po raz pierwszy pokłosie tych zajęć można było obejrzeć podczas wieczoru integracyjnego, który odbył się z udziałem mieszkańców Sokołowa 19 maja na terenie komendy hufca ZHP. W trakcie wieczornej integracji jej uczestnicy podziwiali występy zespołów: "Old Stars Hradistan" z Czech, "Pinskaja Szlachta" z Białorusi, "Delveri" z Łotwy, "Perlynka" z Ukrainy i "Sokołowianie" z Polski. Jednak największe wrażenie wywarł wspólny występ ponad 180 uczestników warsztatów na plenerowej scenie podczas koncertu finałowego.

Następnego dnia 16 zespołów stanęło w szranki przeglądu konkursowego, który odbywał się w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Tradycyjnie już Festiwalowi towarzyszył kiermasz sztuki ludowej: ceramiki, malarstwa, rzeźby, wyrobów ze słomy, ziół, kwiatów, wycinanki, haftu, szydełkarstwa, tkactwa dwuosnowowego, wyrobów z wosku i miodu. Wśród prezentujących się twórców znaleźli się również przybysze zza naszej wschodniej granicy. Po raz kolejny mogliśmy przekonać się jak wiele wspólnego mają, zdawałoby się odrębne, kultury nadbużańskiego pogranicza. Podobne stroje, tańce, a nawet wyroby rękodzieła ludowego.

Koncert finałowy IV Europejskich Spotkań Nadbużańskich rozpoczął się w sobotnie popołudnie występem miejscowego Zespołu Pieśni i Tańca "Sokołowianie". Na scenę plenerową uczestnicy Spotkań dotarli z kolorowym korowodem uczestników, który wyruszył spod Sokołowskiego Ośrodka Kultury i przeszedł ulicami miasta zachęcając mieszkańców do wspólnej zabawy.

Goście mieli okazję obejrzeć również folk w wykonaniu zespołów "Todar", "Laimas Muzykanti" i "Czeremszyna" oraz koncert gwiazdy wieczoru polskiej grupy "Brathanki".


http://www.sokolowpodlaski.asi.pl/pls/sokolowp/wiadomosci..."Sobotni Koncert Galowy poprowadzili tradycyjnie: Stanisław Jaskułka i Witold Kuczyński. Na scenie plenerowej zaprezentowali się wszyscy uczestnicy festiwalu. Zobaczyliśmy także efekty dwudniowych warsztatów, gdy utworzony międzynarodowy zespół wykonał cztery pieśni: podlaską, białoruską, łotewską i ukraińską"...

źródło: http://www.gazetasokolowska.pl/aktualnosci/nr101/III Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne.

Już po raz trzeci w Sokołowie Podlaskim odbędzie się Międzynarodowy Festiwal "Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne".

Tym razem impreza realizowana będzie w ramach projektu "SOKOŁÓW PODLASKI STOLICĄ KULTURALNĄ MAZOWSZA 2004" jako zwieńczenie Dni Sokołowa. Prezentacje Konkursowe zespołów rozpoczną się 28 maja w piątek od godziny 900 w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wieczorem, na scenie plenerowej wystąpią zespoły folkowe: "Hosadyna" z Goleniowa, "Swoją Drogą" z Warszawy a także Młodzieżowa Grupa Teatralna SOK i TEATR PLASTYCZNY "MAKATA".

Koncert Finałowy Festiwalu będzie miał miejsce 29 maja. Wystąpią wszyscy uczestnicy Festiwalu, a także gościnnie zespół folkowy z Ukrainy "KARPATIYANY". Gwiazdą Wieczoru będzie "GOLEC uORKIESTRA".

Jak co roku "Nadbużańskim Spotkaniom Folklorystycznym" towarzyszyć będzie Kiermasz Sztuki Ludowej, w którym wezmą udział twórcy z różnych regionów Polski, a także Białorusini i Ukraińcy. Nie może również zabraknąć wystawy w Galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Tym razem będą na niej prezentowane prace artystów malarzy współpracujących z Fundacją POMOST z Siedlec. Otwarcie wystawy nastąpi 27 maja o godz. 18.00 .

www.radiopodlasie.pl

W dniu 29 maja 2004 roku podczas Uroczystego Otwarcia Koncertu Finałowego III Europejskich Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych w Sokołowie Podlaskim
Foto Michał Kurc: http://fotografika.i-csa.com/spotkania/spotkania.html
Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-06-13Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!