Powrót
Wy¶cigi furmanów

III Wyścigi furmanów

Węgierska Górka styczen 2012

Doskonała para

Codziennie pracują w miejscach, do których nie docierają nawet najnowocześniejsze maszyny. Tworzą duet, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i pomimo upływu lat w ciężkim górskim terenie wciąż są niezastąpieni. Dziś w Węgierskiej Górce już po raz trzeci furmani z Czech, Słowacji i Polski zmierzyli się o miano najlepszego. W tych zawodach nie wszystko jednak zależało od człowieka.

Jeśli te wszystkie elementy ze sobą się zgrają, a między zwierzęciem i człowiekiem będzie nić porozumienia to droga do zwycięstwa staje otworem-" No kurde trzeba myśleć przy takim furmaństwie, bo bez myślenia nie będzie nic"- dodaje Józef Bednarz, uczestnik zawodów.

I przede wszystkim dbać o konia-" Dobrze futrować, pielęgnować konie, no i umieć jeździć dobrze i opiekować się konikami"- dodaje Marek Śliwa, uczestnik zawodów.

Wtedy odwdzięczą się nie tylko oddaniem, ale również podczas codziennej pracy, bo konie w górach to wciąż niezastąpiony kompan przy wielu pracach-" Nie ma takiego sprzętu, który by z góry traktor, czy różne wyciągarki mogą pomagać, człowiek i koń jest niezastąpiony furman, to jest fach, który znajdziemy w kronikach z Żywca zapiski już z XIX wieku"- zapewnia Stanisław Jaskółka, prowadzący zawody.

Jednak pomimo upływu stuleci w ciężkich górskich warunkach ich pracy nie jest w stanie zastąpić żaden nawet najnowocześniejszy sprzęt-" Ludzie z miasta nie wyobrażają sobie, bo nie wiedzą sobie co to znaczy być furmanem i pracować przy zrywce drewna w lesie. Jest to ciężka praca, jest to ciężka praca tego furmana i należy go uszanować"- mówi Maria Wróbel, organizator zawodów.

Taką właśnie formą ich święta mają być organizowane już cyklicznie zawody na najlepszego furmana, cieszące się coraz większą popularnością także poza granicami kraju.-" Startuje na Słowacji kilka razy w miesiącu. Zawody w Polsce i na Słowacji są bardzo fajne"- zachwala Michal Raskevic, uczestnik zawodów ze Słowacji.

Dla turystów atrakcja podczas wypoczynku, dla furmanów możliwość sprawdzenia się. Takie połączenie siły i precyzji z roku na rok znajduje coraz więcej fanów.

http://www.tvs.pl/37537,doskonala_para.html

II Wyścigi furmanów

Węgierska Górka styczen 2011

Ostatnia niedziela stycznia należała do furmanów. Obok Karczmy pod Baranią w Węgierskiej Górce przygotowano już drugie zawody dla fachowców w tej dziedzinie. Ich zmagania na najwyższym furmańskim poziomie podziwiały i oklaskiwały prawdziwe tłumyhttp://www.wegierska-gorka.opg.pl/szczegoly.php?11321Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!