Powrót
Teatralne Spotkania Obrzeży

Władysław Hasior - Teatralne Spotkania "Obrzeży"Terminy z moim udziałem:16 -17.07.2005

27.02 -01.03.1998

27.02.- 02.03.1997

23-26.02.1995..."Dnia 14 lipca 1999 roku zmarł wybitny artysta Władysław Hasior. Przez większość swego życia związany był z Zakopanem, a przez ostatnie 14 lat także z Muzeum Tatrzańskim. Otwarty był na różne działania artystyczne, które chętnie "gościł" w Galerii.

Dzięki jego inicjatywie lub poparciu odbywały się w niej Teatralne Spotkania "Obrzeży", Przeglądy Filmów o Sztuce, Interdyscyplinarne Warsztaty Plastyczno - Teatralne, oraz liczne koncerty muzyczne (w ramach Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, działalności Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, czy Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Muzycznej organizowanego przez Zakopiańską Akademię Sztuki).

W sali na piętrze Galerii urządził Władysław Hasior rodzaj "galerii sztuki współczesnej", do której zapraszał wybranych przez siebie artystów, osobiście aranżował wystawy ich prac, przygotowywał wernisaże. W ramach tej działalności odbyło się ponad siedemdziesiąt różnych wystaw, promujących młodych twórców lub prezentujących ciekawe, zdaniem Hasiora, zjawiska artystyczne. Był Hasior również wybitnym popularyzatorem sztuki. W swoim mieszkaniu prowadził - jak sam ją nazywał - "świetlicę powiatową".

Zapraszał do siebie grupy młodzieży szkolnej i akademickiej, przedstawicieli różnych środowisk zawodowych, artystów, gości zagranicznych oraz innych zainteresowanych i prowadził prelekcje poświęcone sztuce współczesnej i dawnej. Były one wzbogacane pokazami przezroczy, tematycznie, często niekonwencjonalnie przez artystę zestawionych, a częstokroć przez samego "Mistrza" wykonanych. Artysta. gromadził swoistą wizualną dokumentację sztuki współczesnej"...tekst Hełena Pitoń, Muzeum TatrzańskieŹródło: www. muzeumtatrzanskie.com.pl


Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
10/08/2005Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!