Powrót
Wigilia Narodów

Wigilia Narodów

Gorzów 11 grudnia 2011

Po raz piąty w Gorzowie odbywa się Wigilia Narodów. To międzykulturowe spotkanie przedstawicieli grup etnicznych i mniejszości narodowych mieszkających w naszym regionie.

- Zaproszenia na tegoroczną wigilie przyjęli przedstawiciele dziesięciu mniejszości, między innymi Romowie, Łemkowie, Bośniacy i Górale Czadeccy - mówi współorganizator i prowadzący imprezę Stanisław Jaskółka.

http://www.zachod.pl/2011/12/wigilia-narodow/

Najważniejsze podczas wigilii jest pokazanie różnorodności kulturowej i zaznajomienie mieszkańców z tradycjami poszczególnych grup i mniejszości, które wspólnie tworzą polską tożsamość. - Dla wielu to właśnie Gorzów był stacją przesiadkową. Ludzie uciekali po tragediach wojennych szukając swojego miejsca na ziemi. Wiele pierwszych wigilii odbyło się właśnie tu. Pomysł Wigilii Narodów ma swój głęboki sens, aby dzisiejszy dzień chwalić i wspominać jak to niegdyś bywało - zauważa Stanisław Jaskułka, warszawski aktor, który co roku prowadzi wigilię.

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,8231,gorzow-wlkp-odbyla-sie-wigilia-narodow.html

W auli Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej poznańskiej AWF w Gorzowie pojawili się przedstawiciele jedenastu stowarzyszeń m. in. Cyganie, Łemkowie, Bośniacy, Kresowiacy, Górale Czadeccy. Wigilijne spotkanie stało się okazją do prezentacji dorobku artystycznego, zwyczajów świątecz­ych i degustacji wigilijnych potraw. Uczestnicy przyjechali w tradycyjnych, regionalnych strojach. Spotkanie ubar­wiły wy­stępy cygańskiego Te­atru Mu­zycz­ne­go Terno

Zdjęcia:

http://rzg.info.pl/2011/12/swiateczna-premiera-1-"wigilia-narodow"/
Wigilia Narodów

Gorzów 2009

Wigilia Narodów

15 grudnia 2007, Gorzów

W sobotę w Gorzowie po raz pierwszy odbędzie się "Wigilia Narodów", czyli bożonarodzeniowe spotkanie przedstawicieli kilku mniejszości narodowych i grup etnicznych.
W trakcie tej uroczystości przedstawiane będą historyczne i współczesne zwyczaje wigilijne oraz degustowane będą tradycyjne potrawy wigilijne poszczególnych mniejszości narodowych. Nie zbraknie także koncertów kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych narodów.
- Do udziału w wigilii zaprosiliśmy przedstawicieli mniejszości narodowych i grup etnicznych od lat zamieszkujących nasze miasto i województwo. Spodziewamy się delegacji m.in. społeczności ukraińskiej, łemkowskiej, serbskiej, łotewskiej, górali bukowińskich oraz Cyganów - powiedział Leszek Bończuk, jeden z organizatorów "Wigilii Narodów".
Jak dodał, organizacji tego spotkania przyświeca idea kształtowania szacunku dla odrębności religijnych i obyczajowych, w imię tolerancji i przyjaźni. Jego zdaniem w takich regionach jak woj. lubuskie, gdzie po II wojnie światowej osiedlali się ludzie o różnych korzeniach krzewienie tych wartości jest szczególnie ważne.

Źródło: http://www.gorzow.com/index.php?action=informacje&id=15298

Prasa:

Ziemia Lubuska 14,15 grudnia 2007r.

Ziemia Gorzowska 20.12.2007r.

PodziękowanieDo góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!