Powrót
Muzyka w Muzeum

Muzyka w Muzeum MwMZapraszamy do cyklu koncertów, prezentujących szeroką rozumianą niezależną scenę folkową, odbywających się regularnie od początku Nowego Millenium w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym.Drugi koncert z cyklu "Muzyka w muzeum" odbył się 27 lutego 2001 r. (oczywiście również w Muzeum Etnograficznym). I znowu sukces frekwencyjny - występów grup Dudy Juliana, Meltrad, Kaptoszki, Kapela ze Wsi Warszawa, Slainte! i Varsovia Manta wysłuchało ponad 400 osób.(...) TV Polonia w programie "Gościniec" zaprezentowała 3.03 relację z imprezy, z fragmentami występów wszystkich wykonawców.We wtorek (27 lutego) zapowiada się przednia zabawa dla wielbicieli folku. W drugiej edycji cyklu "Muzyka w Muzeum" zagrają kapele czerpiące inspiracje z muzyki etnicznej. Tytuł imprezy "Między Słowianami z Celtami" wskazuje rodzaj mieszanki muzycznej zaproponowanej słuchaczom.

Zespół Varsovia Manta powstał 15 lat temu jako efekt fascynacji muzyką Andów jej założycieli Bogdana Kupisiewicza i Jacka Tratkiewicza. Folklor Ameryki Południowej stał się dobrym punktem wyjścia do późniejszych aranżacji. Varsovia Manta wykorzystuje dziś motywy rumuńskie, bułgarskie i polskie, głównie z Mazowsza. Obok utworów ludowych i luźnych aranżacji w repertuarze zespołu znajdziemy kompozycje autorskie (m.in. "Mszę kreolską" Ariela Remireza, którą wykonał z Warszawskim Chórem Uczelnianym). Na dzisiejszy wizerunek kapeli składają się doświadczenia koncertów granych w przeróżnych okolicznościach: od Jarocina, przez Mikołajki Folkowe, Andyjską Fiestę, festiwal Vratislavia Cantans, aż po zakłady karne.

Slainte Mhath znaczy po szkocku "Na zdrowie". Zespół Slainte od pięciu lat gra muzykę szkocką. Występowali w swej historii z rodowitą Szkotką, śpiewającą i grającą na whistles, od roku współpracują z Maciejem Cierlińskim, lirnikiem korbowym, i dudziarzem Pawłem Dziemskim. Goszczą zarówno w pubach, jak i na przeglądach muzycznych i festiwalach (na Mikołajkach Folkowych i Festiwalu Kultury Celtyckiej).

Dudy Juliana, zespół o krótkiej historii, zagrają we wtorek na celtycką nutę. Usłyszymy aranżacje pieśni i tańców wykonane na tradycyjnych instrumentach (m.in. na bodhranie i flażolecie). Kapela Meltrad, istniejąca od dwóch lat, zajmuje się wyszukiwaniem starych melodii, tekstów i przywracaniem ich do życia w oryginalnych opracowaniach. Specjalnie przygotowane na wtorek aranżacje będą, jak zapewniają organizatorzy, dowodem na bliskie związki Celtami i Słowianami. Melanż etniczno-muzyczny, jaki usłyszymy we wtorek, nie wszystkim musi przypaść do gustu. Na pewno będzie to świetna okazja do wspólnej zabawy - bez ograniczeń stylowych (jedyne możliwe ograniczenie to zbyt mała sala dla folkowych tancerzy) i w niczym nieskrępowanej formie.

(...) Monika Walenko, "Co jest grane" (dodatek do Gazety Wyborczej) z 23.02.2001 r.

Stanisław Jaskułka, doskonale prowadzący już drugą edycję "MwM"


Zdjęcie z koncertu:

Fot. Darek AnaszkoMuzyka w Muzeum - "Jamajski karnawał" 24.01.2003,

Państwowe Muzeum Etnograficzne,

Warszawa, ul. Kredytowa 1

Specjalna, karnawałowa edycja MwMHABAKUK (Częstochowa) - jeden z najgenialniejszych projektów rodzimej sceny reagge. Koncert promujący ich nową płytę "Muzyka, słowo, liczba, kolor". ROOTS ROCK TRANS REGGAE.

ZA ZU ZI (Jarocin) - działająca od połowy 2001 roku grupa młodych zapaleńców, rozkochanych w bujających, karaibskich rytmach rodem z Jamajki. To puls, serca bicie, bunt w Babilonie, duchowe zjednoczenie, radosne Reggae Party.

ANI'RAZOU (Warszawa) - młoda załoga (o zaledwie kilkumiesięcznym stażu), choć w jej skład wchodzą osoby, znane z innych zespołów. Mówią o sobie: "To co nas łączy jest ukryte w zanaczeniu słowa: REGGAE... W znaczeniu słów: intuicja, zaufanie, współodczuwanie..."

BRACTWO WIANKI SAMAGRI Sound System (Warszawa) - epokowy powrót z zaświatów najbardziej nieobliczalnej, podziemno-paranoicznej ekipy z gościnnym udziałem Jego Eminencji Jarka Laszuka IV. Włościańskie tematy bite na dwa. Tym razem w składzie i repertuarze eksperymentalnym, do końca nie wiadomo jakim. Okrzyknięci jako największa schiza polskiej sceny etno. Brutalna prawda "swetrom" prosto w oczy;-)

ABRACA-DUB-RA SOUND SYSTEM - czyli niezastąpiony Praczas i Przyjaciele. Żywa muza, żywy mix, żywe słowo.

Światło zaklęte w układzie scalonym.

ponadto: Kain May - scenografia, live act. SchizWiz alias Elektryczna Qciapka Crew - wizualizacje, materializacje, spirytualizacje.

DJ Stanley Jaskułka - prowadzenie, nauka tańca obrzępańca.http://www.muzykawmuzeum.serpent.pl/2-ostatki/foto.html

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-02-19Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!