Powrót
Kupalnocka 2007

XVI Międzynarodowe Spotkanie Folklorystyczne - "Kupalnocka 2007"

29 czerwca 2007 r.
W XVI Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "Kupalnocka 2007", udział wzięły cztery miasta: Glinojeck, Płońsk, Ciechanów i Serock. Gościły one artystów z Grecji, Rosji, Macedonii i Nepalu. Ciechanów reprezentował: Ludowy Zespół Artystyczny "Ciechanów" i Ludowy Zespół Artystyczny "Płońsk". Imprezę poprowadził Stanisław Jaskółka, aktor znany między innymi z serialu " Plebania". Jak to czasem bywa przy masowych imprezach, aura okazała się bezlitosna.

Rozmowa ze Stanisławem Jaskółką, aktorem znanym między innymi z serialu " Plebania" i prowadzącym koncert.

Extra Ciechanów: Czy widzi pan zasadność organizowania takich imprez jak "Kupalnocka"?
Stanisław Jaskółka: Jak najbardziej! Sam, co roku prowadzę Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Poza tym jestem rodowitym góralem, więc można powiedzieć, że żyję tą ludowością. Ciechanów do tej pory znałem tylko z kilku kameralnych imprez. Teraz mogłem zobaczyć to miasto w zupełnie nowych okolicznościach. Wydarzenia takie jak "Kupalnocka" to jedyny sposób na powrót do korzeni. Ta konkretna impreza ma bardzo specyficzny charakter, a skoro jest organizowana już od tylu lat, to znaczy, że jest na nią zapotrzebowanie i została zaaprobowana wśród mieszkańców miasta.

EC: . Czyj występ podobał się Panu najbardziej?
SJ: Nie widziałem niestety Nepalu, ale z innych grup najbardziej do gustu przypadła mi Rosja. To fakt, że taniec jest tutaj szczątkowy, ale jest to kultura wykonawcza i nie można się do tego przyczepić. Chcę zaznaczyć, że to wszystko jest świetnie podane, nie ma miejsca na amatorszczyznę. Podobała mi się też Macedonia, która zaprezentowała stary weselny obrzęd.

EC: Czego w takim razie brakowało pozostałym wykonawcom?
SJ: Grecy są przemili, ale w ich tańcach brak jest różnorodności.

EC: A nasze rodzime zespoły, z Ciechanowa i Płońska?
SJ: Jestem pod ogromnym wrażeniem ich umiejętności. A jak to potrafią przekazać! To jest coś naprawdę niesamowitego. Zauważyłem, że ich występy w każdym z miast cieszyły się dużym powodzeniem. Pełen profesjonalizm.

Źródło: http://www.extra-media.pl/?module=content&hmenu=63&action=more&id=154... Jakie to było szaleńcze tempo, impreza za imprezą. Przyszła kolej na KUPALNOCKĘ. To już po raz szesnasty w nasze progi zawitały zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku gościliśmy zespoły z: Grecji, Rosji i Macedonii. Zaczęliśmy tradycyjnie korowodem i spotkaniem z władzami miasta. Po powrocie na plac przy M-GOK rozpoczął się koncert galowy. Poprowadził go znany z wielu filmów i seriali aktor Stanisław Jaskułka. A jako góral z krwi i kości uspokoił zespoły i zebraną publiczność, nad których głowami zebrały się ciemne burzowe chmury, że to tylko przelotny deszczyk. I miał rację....Źródło: http://www.mgokglinojeck.republika.pl/aktalnosci.html

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-07-24Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!