Powrót
Promocja książki “Honorowi Obywatele Nowego Targu”.

Jan Paweł II i kard. F. Macharski wśród Honorowych Obywateli Nowego Targu

15 lipca 2005r.

Strofy podhalańskiej poezji w akompaniamencie kapeli góralskiej rozpoczęły 15 lipca wieczorem promocję książki w nowotarskim Ratuszu zatytułowaną "Honorowi Obywatele Nowego Targu". W gronie blisko trzydziestu uhonorowanych tym odznaczeniem jest Jan Paweł II. Zaś wieczór promocyjny zaszczycił swoją obecnością kard. Franciszek Macharski, który w 2000 roku otrzymał tenże tytuł. Wieczór promocyjny w sali wystawowej nowotarskiego Ratusza rozpoczęły strofy poezji o mieście w wykonaniu podhalańskich poetów Wandy Szado - Kudasikowej i Romana Dziobonia - przyjaciół z lat licealnych ks. Tischnera.


Gospodarzem wieczoru był Stanisław Jaskułka, znany z telewizyjnej "Plebanii" i zarazem mieszkaniec Nowego Targu.

"W 650 - letniej historii Nowego Targu honorowe obywatelstwo miasta przyznano w sumie 29 najbardziej dla stolicy Podhala zasłużonym osobom, na czele z Janem Pawłem II i obecnym wśród nas kard. Franciszkiem Macharskim" - przypomniał Burmistrz Marek Fryźlewicz. Najważniejszy obywatel Honorowy Nowego Targu Papież Jan Paweł II otrzymał tenże tytuł w 1997 r.

Z kolei Honorowe obywatelstwo przyznano kardynałowi Macharskiemu na 50-lecie jego kapłaństwa i w uznaniu "szczególnych zasług dla kultury chrześcijańskiej narodu polskiego, a także dla wspierania i rozwoju samorządu Podhala, Spisza, Orawy i Pienin" - argumentowali nowotarscy rajcy i burmistrz. Dyplom wręczono mu podczas I Światowego Zjazdu Górali Polskich odbywanego w połączeniu z obchodami 600-lecia kultu Matki Bożej Ludźmierskiej.

W podziękowaniu za nadanie tytułu i zaproszenie na promocję książki, metropolita krakowski żartował, że "mówicie często, że >>jestem u siebie<<, to i jak dziś mogę tak powiedzieć".

Warto dodać, że kard. związany jest także z Nowym Targiem poprzez ks. Andrzeja Fryźlewicza, który jest jego osobistym kapelanem, a pochodzi właśnie ze Stolicy Podhala.

Najmłodszym Honorowym Obywatelem Stolicy Podhala jest prof. Stanisław Hodorowicz, rektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej. Prof. Hodorowicz urodził się i wychował w Bukowinie Tatrzańskiej. Z wykształcenia jest chemikiem, przez wiele lat zajmował się pracą naukową i dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, w którym przez dwie kadencje piastował funkcję prorektora. "Rektor, który swoje berło zamienił na góralską ciupagę, jest osobą bardzo cenioną i lubianą przez podhalańskie środowisko, w tym także brać studencką" - przyznaje Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz. "Do Stolicy Podhala przyjeżdżałem na furmance z Bukowiny Tatrzańskiej. Tata załatwiał sprawy w urzędzie, a ja pomagałem robić mamie zakupy na targu" - wspominał pod promocji książki wzruszony prof. Hodorowicz

Autorki publikacji Barbara Słuszkiewicz i Irena Łukaszka zwracają uwagę, że od pierwszego wydania minęło kilka lat i w tym okresie udało się wiele biografii uzupełnić. "Jednym z Honorowych Obywateli Nowego Targu był prof. Stanisław Głąbiński, rektor Uniwersytetu we Lwowie. Nie znałyśmy wielu szczegółów jego biografii, ale po odtajnieniu archiwum NKWD i kontakcie z jego synem, dziennikarzem PAP, udało się to uzupełnić" - podkreślają autorki opracowania.

jg(KAI)/Nowy Targ

Źródło: http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=681Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!