Powrót
Wileńskim śladem25 marca 2007 r., o godz. 16.00

Zapraszamy na spotkanie z poezją Jacka Sowy, z udziałem wybitnego aktora polskiego Stanisława Jaskułki i aktorów Polskiego Studia Teatralnego.

Wspaniały swoisty spektakl, przybliżający twórczość poety i spotkanie z aktorem (znanym m.in. z serialu "Plebania")

Wstęp wolny

Zapraszamy młodych i starszych na niecodzienne spotkanie z poezją. Nie będzie to jedynie "suche czytanie tekstów" ale spektakl z muzyką i słowem. Stanisław Jaskułka wcieli się w rolę narratora i przybliży okoliczności powstawania poezji, która inspirowana jest okolicami górskimi (skąd pochodzi poeta). Nie braknie też tematyki bliskiej sercu wilnian ( Wilno, Wileńszczyzna, a nawet ks. prałat Józef Obrembski).

"Wileńskim śladem" to prawdziwa poetycka podróż...

"Nie trzeba śnić, by ujrzeć płomień, nie trzeba błądzić, gdy jest się blisko..." (By tworzyć...)

źródło: http://pl.polskidom.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=52W Domu Kultury Polskiej w Wilnie

Ubiegły miesiąc upłynął w atmosferze refleksji i zadumy. Propozycje, które przygotowaliśmy dla mieszkańców Wileńszczyzny, wprowadzały w świat wartości duchowych. W myśl sentencji, że "Muzyka, cokolwiek by mówić, nie jest językiem zrozumiałym ogólnie; konieczny jest łuk słowa, by strzała dźwięku mogła wniknąć do wszystkich serc". (R. Rolland), staraliśmy się połączyć różne dziedziny sztuki, by maksymalnie zadowolić gusta...

I połączyły się wiersze z muzyką…

W niedzielne popołudnie, 25 marca, spotkali się miłośnicy poezji. Jacek Sowa, urodzony na Podhalu poeta z Warszawy, przyjechał do Wilna, by w niekonwencjonalny sposób zaprezentować swoje wiersze. Głównie związane z rodzinnymi stronami, wypełnione jednak refleksją o przemijaniu, przyjaźni i miłości.

Muzą poety jest żona Bożena, która urodziła się w majątku rodzinnym w podwileńskich Bukiszkach. Choć czas zatarł ślady świetności dworku, a pamięć pokryta została cienką warstwą kurzu, poetycka opowieść o dawnych czasach wywołała nutkę nostalgii. W pewnym sensie był to liryczny zapis "Losu wilnianina XX wieku". ;BR:Rangę poetyckiego popołudnia podniósł obecny na spotkaniu przyjaciel poety - Stanisław Jaskułka, aktor znany m. in. jako Zenek z serialu "Plebania". Żona aktora - Krystyna Jaskułka akompaniowała recytatorom, zabierając nas w muzyczną podróż, której "trasa" wiodła przez zakamarki duszy...

Wiersze recytowali również aktorzy Polskiego Studia Teatralnego. Obecność na scenie aktora mobilizowała młodych artystów, z wyczuciem podkreślających nastrój poezji Jacka Sowy. Takie spotkanie - to doskonały warsztat kunsztu, szlifowanego przez prawdziwy autorytet.

Monika Urbanowicz

Źródło: http://www.magwil.lt/kwc-17.htmDo góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!