Powrót
Artykuł Marzanny de Latour

Zawoja 1999

Po raz pierwszy nie widziałam Zawoi w 1989 roku czy rok później, już nie pamiętam. Pamiętam natomiast doskonale weselisko góralskie i podróż, najpierw samolotem z Sofii do Warszawy, potem, także samolotem do Krakowa i wreszcie samochodem na miejsce. Nie obejrzałam Zawoi, bo gościnni gospodarze pilnowali, żeby weselnicy dobrze się bawili i broń Boże, nie opuszczali domu. Przyjechałam wieczorem jednego dnia, wyjechałam wieczorem następnego.

O wyścigach psich zaprzęgów usłyszałam wiele lat później, kiedy w moim domu pojawił się niebieskooki Syberian Husky Sam. To dzięki Marioli czyli Marii Czerwińskiej trafiłam do pana Roberta, którego suczka Meci jest matką Sama. Nie wiedziałam jeszcze wtedy jak ta znajomość i ten pies zmienią moje życie.

Wkrótce dowiedziałam się, że Maria Czerwińska jest organizatorką pierwszych wyścigów w Polsce, oraz pierwszych zimowych które odbyły się właśnie w Zawoi i założycielką pierwszego klubu sportowego "CZE-NE-KA". Poznałam innych właścicieli Psów Północy, jeździłam na treningi i spotkania klubowe, na zawody i wystawy. Po prostu stałam się człowiekiem z "życiorysem pod psem". I, oczywiście, wszędzie pojawiałam się z magnetofonem. Nagrywałam reportaże czy choćby reportażyki z życia psiej społeczności dla mojego Polskiego Radia Bis i I Programu PR.

Tylko ciągle nie udawało mi się wyjechać do Zawoi, tej legendarnej Zawoi pierwszych wyścigów. Wreszcie, w tym roku, znowu okrężną drogą przez Katowice i Gliwice, miasta mojej reporterskiej wędrówki, 13 marca 1999, już prawie wieczorem dotarłam do hotelu "Krakowianka", gdzie zakwaterowani byli zawodnicy.

Powitał mnie serdecznie Stanisław Jaskułka. Niezwykła to postać, związana z wyścigami tak jak główni ich bohaterowie - psy i maszerzy. Urodzony w Nowym Targu, aktor, od lat prowadzi wszystkie prawie wyścigi. W góralskim stroju, po góralsku opowiada o psich zaprzęgach, o północnych rasach i zawodnikach. Pamięta kiedy i jak zaczynali, zna nawet imiona psów!

Ciag dalszy w "CZE-NE-KA" NR 7

autor: Marzanna de Latour Dziennikarka PR "BIS"

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-07-04Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!