Powrót
Muzyka Ludów Europy

XXVII Międzynarodowe Spotkanie Kapel Ludowych-Muzyka Ludów Europy

6-8 czerwca 2008 r. Toruń

Muzyka Ludów Europy zabrzmi w Muzeum Etnograficznym

Aż 12 zespołów z Polski i z zagranicy weźmie udział w tegorocznym XXVII Międzynarodowym Spotkaniu Kapel Ludowych-Muzyka Ludów Europy. Impreza potrwa od 6 do 8 czerwca, koncerty odbywać się będą w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Polskie kapele zaprezentują folklor różnych regionów: kujawskiego, opoczyńskiego, sieradzkiego oraz Pogórza Ciężkowickiego. Tradycje tańców korowodowych i tańców w kole pokażą zespoły zagraniczne - Ankara z Turcji i Gradačac z Bośni i Hercegowiny. Nowością spotkania będzie koncert romskiego zespołu folkowego Čači Vorba (,,szczera mowa"). Ich repertuar to muzyczna mozaika Karpat i Bałkanów. Muzycy tej kapeli wzorują się na zawodowych muzykantach cygańskich, sięgają też do folkloru polskiego, łemkowskiego a nawet Bliskiego Wschodu, historycznie wpisanego w dziedzictwo muzyczne południowo-wschodniej Europy.

Bardzo ważną rolę w czasie koncertów spełnia prowadzący. Objaśnia skład instrumentalny kapeli, zwraca uwagę na cechy repertuaru, komentuje charakterystyczne elementy stroju regionalnego. Znakomicie robi to Stanisław Jaskułka, aktor, góral spod Nowego Targu, entuzjasta i znawca folkloru, który będzie gospodarzem sceny spotkania.
Spotkania kapel przyciągają do Torunia autentycznych muzyków - amatorów, będących skarbnicą regionalnego folkloru i tradycyjnego repertuaru, często zapisanych tylko w pamięci. Na co dzień muzykanci swoimi występami uświetniają rodzinne uroczystości.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

5 czerwca 2008 r.

Źródło: http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=8583&Itemid=229

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2008-07-17Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!