Powrót
wiatowy Dzie Rzucania Palenia 2003

20 listopada 2003

Światowy Dzień Rzucania Palenia - centralna akcja w Warszawie

W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia 10 listopada w Warszawie we wszystkich autobusach i tramwajach pojawiły się ulotki samoprzylepne "Rzuć palenie razem z nami". 17 listopada rozpoczęła się promocja akcji - na słupach ogłoszeniowych na terenie Warszawy wywieszonych zostało 500 plakatów z zaproszeniem na imprezę centralną na placu Konstytucji 20 listopada. Impreza ta została zorganizowana na placu Konstytucji w godzinach od 14.00 do 19.30.

Na początku imprezy wypuszczono 4 tys. balonów symbolizujących 4 tys. trujących związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Następnie przeprowadzono happening teatralny ilustrujący liczbę mieszkańców Warszawy, którzy każdego dnia umierają z powodu palenia tytoniu. Głównym punktem działań na placu Konstytucji była uliczna Poradnia Pomocy Palącym (5 gabinetów lekarskich).

Wykonywano tam podstawowe badania: pomiar ciśnienie krwi, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Udzielano też porad żywieniowych, badano masę ciała i BMI. W poradni można było otrzymać materiały edukacyjne. Wszystkich przechodniów częstowano owocowymi herbatami. Poza tym każdy palacz, który zdecydował się oddać paczkę papierosów z przynajmniej 1 papierosem w środku, otrzymywał preparat pomocny w rzucaniu palenia - Tobaccof.

Przy poradni zorganizowano wystawę plakatów antytytoniowych wykonanych przez dzieci i młodzież szkolną. Wystawa ta była rezultatem konkursu na plakat antytytoniowy. Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczył przewodniczący jury Andrzej Pągowski.

Na estradzie wystąpił Kuba Sienkiewicz, Warsaw Voices Jazz Band oraz zespoły harcerskie. Odbył się też cykl rozmów prof. Witolda Zatońskiego z gośćmi: Andrzejem Pągowskim, twórcami i aktorami serialu "Plebania", prof. Jerzym Woy-Wojciechowskim, red. Iwoną Schymallą, naczelnikiem ZHP Wiesławem Maślanką oraz Sewerynem Jurgielańcem, Zastępcą Głównego Inspektora Sanitarnego.

Gospodarzem estrady był Stanisław Jaskułka, aktor znany z serialu "Plebania".



Gość prof. Witolda Zatońskiego: prof. Jerzy Woy- Wojciechowski i prowadzący imprezę Stanisław Jaskułka (aktor z "Plebanii")

Na placu Konstytucji trwały działania artystyczne w wykonaniu teatru "Akt" i postaci przebranej za papierosa znanej z reklam preparatu Nicorette. Aktorzy wyposażeni w rekwizyty w (karabiny w kształcie papierosa) starali się zachęcać palących przechodniów do wyrzucenia papierosa i udania się do pobliskiego namiotu poradni pomocy palącym.

20 listopada po Warszawie jeździł zabytkowy tramwaj - Poradnia Pomocy Palącym. Na trasie przejazdu pasażerowie mogli uzyskać poradę jak rzucić palenie, zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, otrzymać materiały edukacyjne oraz poczęstować się herbatą.

Dla urozmaicenia czasu oczekiwania i zachęty oczekujących na przystanku zabawiał mim.Szacuje się, ze liczba bezpośrednich uczestników akcji na placu Konstytucji i w zabytkowym tramwaju wyniosła około 20 tys. osób.

Podczas akcji:

  • 5 lekarzy przyjęło 120 pacjentów;

  • Wykonano ponad 200 pomiarów poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz ciśnienia tętniczego;

  • Wykonano ponad 250 pomiarów tlenku węgla w wydychanym powietrzu;-

  • Z pomiaru masy ciała i BMI oraz konsultacji żywieniowej skorzystało ponad 200 pacjentów;

  • Rozdano kilka tysięcy ulotek i innych materiałów edukacyjnych;

  • Rozdano kilka tysięcy herbat owocowych;

  • Z Poradni Pomocy Palącym w zabytkowym tramwaju skorzystało kilkaset osób;

  • W konkursie plastycznym nadesłano 150 plakatów;

  • Pozostali uczestnicy włączyli się w działania artystyczne na estradzie i wokół niej oraz na przystankach tramwajowych.

Kampania medialna "Rzuć palenie razem z nami"

Kampania telewizyjna rozpoczęła się w drugim tygodniu listopada, kiedy to TVP 1, patron medialny akcji rozpoczął emisję 5-ciu spotów antytytoniowych popularyzujących konkurs rzuć palenie razem z nami" z udziałem aktorów serialu "Plebania".

Równolegle na antenie TVP 1 rozpoczęto emisję odcinków serialu "Plebania" zawierających wątek poświęcony szkodliwości palenia tytoniu. W tygodniu bezpośrednio poprzedzających 20 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia rozpoczęła się kampania w Polskim Radiu w oparciu o codzienną audycję poranną w Programie 1 "Sygnały Dnia".

Gośćmi audycji byli przedstawiciele Fundacji oraz lekarz z Poradni Pomocy Palącym. Podobną kampanię przeprowadzono w Radio dla Ciebie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia rozpoczął się programem "Kawa czy herbata", gdzie przedstawiciele Fundacji oraz jeden z aktorów serialu "Plebania" przedstawili ideę akcji, program imprez w Warszawie oraz zasady konkursu dla osób rzucających palenia. Głównym elementem tego dnia była jednak transmisja na żywo z imprezy centralnej na placu Konstytucji w Warszawie (8 wejść na antenę TVP 1, 2 wejścia dodatkowe w programach: "Rower Błażeja" i Teleexpresie oraz 2 wejścia na antenę TVP 3).

Łączna oglądalność transmisji w TVP 1 to blisko 14 milionów widzów. Akcję w Warszawie relacjonowały także: Program 1 Polskiego Radia, Radio Warszawa Praga, Radio dla Ciebie, Radio Wa Wa, Radio Eska. Kampania została podsumowana wieczorem w Programie 1 Polskiego Radia oraz w Programie 3 Polskiego Radia.

Łączny czas poświęcony akcji na antenie telewizyjnej to około 180 minut, natomiast w radio to ponad 120 minut.



Źródło:http://www.promocjazdrowia.pl





Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
20/07/2005



Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!