Powrót
Stanisław Jaskułka

Rok urodzenia 1948
Oczy niebieskie
Włosy szatyn
Wzrost 180 cm
Znak Zodiaku Waga
Instrumenty perkusja, harmonijka, gitara,
Umiejętności taniec klasyczny, jazda na nartach, pływanie, jazda konno, prawo jazdy, powożenie konnymi zaprzęgami, szermierka/fencing
Wykształcenie PWST Kraków - 1971
Znajomość języków biegła RUS , GWARA GÓRALSKA

słaba ENG , SVK


Urodził się 4 października 1948 roku w Nowym Targu.
Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1971 r.
Przez długie lata był przede wszystkim aktorem teatralnym. Jego sceniczne kreacje wielokrotnie nagradzano, otrzymał m.n. Złotą Maskę - nagrodę publiczności i krytyków w Lublinie za rolę w "Niemcach" i w Opolu - VII OKT - za udział w spektaklu "Pamiątki Soplicy" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.
Od 1971 roku współpracował z wieloma reżyserami teatralnymi i z wieloma teatrami w Polsce m.in.: z Lidią Zamkow grając rolę Giordana w spektaklu Komu bije dzwon E. Hemingwaya (w Teatrze w Lublinie), z Mikołajem Grabowskim grając Soplicę w Pamiątkach Soplicy wg W. Rzewuskiego, w roli Pułkownika Śnieżko w spektaklu Obywatel Pekosiewicz T. Słobodzianka oraz w roli płk. Fichcika w Trans Atlantyku W. Gombrowicza (w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi), z Wojciechem Kępczyńskim jako Jerry w musicalu Huśtawka (w Teatrze w Łodzi), z Helmutem Kajzarem w spektaklu Trzema krzyżykami (w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu), z Bogdanem Hussakowskim w spektaklach: Opera za trzy grosze - rola Browna, Sen srebrny Salomei W. Szekspira, Wesele S. Wyspiańskiego w roli Czepca, Korowód A.Schitzlera rola hrabiego (w Teatrze w Łodzi), z Kazimierzem Braunem w sztuce Operetka W. Gombrowicza w roli Hufnagla, Dwunastu Błoka w roli Chrystusa (w Teatrze we Wrocławiu).

Poza pracą w teatrze Stanisław Jaskułka ma za sobą wiele ról filmowych (na ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1974 r.) u znanych reżyserów filmowych n.p.: u Andrzeja Wajdy rola Fanfary w filmie Wyrok na Franciszka Kłosa, u Witolda Leszczyńskiego rola Ojca w filmie Requiem, u Andrzeja Żuławskiego rola Profesora i pijaka w filmie Szamanka, u Radosława Piwowarskiego rola wiejskiego playboya w filmie Autoportret z kochanką oraz udział w serialu Złotopolscy, u Tadeusza Junaka rola Konstabla w sztuce Dom, który zbudował Jonathan Swift, rola Romanowskiego w filmie Ostrze na ostrze i w filmie Rycerze i rabusie, u Sylwestra Chęcińskiego rola Zenka w filmie Roman i Magda, u Krzysztofa Kieślowskiego rola Przewodniczącego ZMS w filmie Przypadek.

Ponadto Stanisław Jaskułka gra w serialach: szeroka publiczność odkryła go dopiero dzięki serialowi Plebania, w którym od 2000 r. wciela się w postać Zenona Walencika, a poza tym w serialu: Miodowe lata, Zlotopolscy, Na dobre i na złe, Bar Atlantic, Graczykowie, Palce lizać, Siedlisko, Świat wedlug Kiepskich, 13 posterunek, Matki żony i kochanki, Ekstradycja 2, Modrzejewska, Dom, Popielec, Życie na gorąco i inne.

Znaczący udział w życiu zawodowym miały również przez 14 lat pobytu w Łodzi prace związane z umiejętnością podkładania głosu wykorzystywane w Dubbingu.

O jego życiu prywatnym niewiele wiadomo. Koledzy nazywali go "Ścigany", bo dość długo był kawalerem. Na każdym kroku podkreśla, że jest góralem. Ma ukochanego psa Bossa.




Kariera zawodowa

Teatry

miejsce pracy: Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego Koszalin
okres: 1971 - 1972
stanowisko: aktor


miejsce pracy: Teatr im. Juliusza Osterwy Lublin
okres: 1972 - 1975
stanowisko: aktor


miejsce pracy: Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego Wrocław
okres: 1975 - 1979
stanowisko: aktor


miejsce pracy: Teatr im. Stefana Jaracza Łódź
okres: 1979 - 1995
stanowisko: aktor

Nagrody

nagroda: Złota Maska- nagroda publiczności i krytyków w Lublinie za rolę w "Niemcach"
rok otrzymania: 1974


nagroda: Opole - VII OKT - nagroda za rolę Soplicy w spektaklu "Pamiątki Soplicy" w Teatrze im.Jaracza w Łodzi
rok otrzymania: 1981


Odznaczenia

odznaczenie: Srebrny Krzyż Zasługi
rok nadania: 1989


odznaczenie: Złoty Krzyż Zasługi
rok nadania: 2005


odznaczenie: Medal Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu
rok nadania: 2008


odznaczenie: Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznany przez ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego oraz wpis do Złotej Księgi TKB i medal "Zasłużony dla Miasta Żywca"
rok nadania: 2009


odznaczenie: Nagroda im. Władyslawa Hasiora za Kunsztowne Dobywanie Mocy Polskiego Słowa
rok nadania: 2009






Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-08-28



Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!