Powrót
wiatowy Dzie bez Tytoniu 2005



Światowy Dzień bez Tytoniu - 31 maja 2005

31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu, zainicjowany w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Hasło ogłoszone na ten rok przez WHO to: "Palenie jest uleczalne". W ten sposób zwraca się uwagę, że uzależnienie od tytoniu jest chorobą, a lekarze potrafią i powinni z niej leczyć.

31 maja na terenie całego kraju (m.in. w Ciechanowie, Iławie, Łodzi, Płocku, Suwałkach, Toruniu, Wrocławiu, Żarach, i wielu innych miejscach) odbyły się różnego typu akcje antytytoniowe: happeningi plenerowe, uliczne punkty poradnictwa "jak rzucić palenie", konkursy, działania na terenie szkół i in.

I. Akcja Help

23 maja odbyła się w Warszawie inauguracja polskiej edycji medialnej kampanii Unii Europejskiej pod hasłem "Help - dla życia bez tytoniu". Na plac Konstytucji przyjechała przestrzenna konstrukcja opatrzona logo i adresem strony internetowej akcji oraz numerem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Konstrukcja odwiedza kolejno wszystkie stolice europejskie. Do dyspozycji mieszkańców Warszawy była do 28 maja. 25 maja odbyła się towarzysząca akcji konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Fundacji "Promocja Zdrowia": Krzysztofa Przewoźnika i Jolanty Jabłońskiej. W konferencji uczestniczyli dziennikarze: Radio Józef, "Puls Medycyny", "Ty i Zdrowie", TVP3, "Samo Zdrowie", Radio Plus, Radio Eska, Złote Przeboje Pogoda, Radio Dla Ciebie, Radio Bis, "Nasz Dziennik", "Twój Styl", Radio Zet, "Gazeta Lekarska", Program 3 Polskiego Radia, "Rzeczpospolita", "Super Express", Program 1 Polskiego Radia, "Pani", TOK FM, Polskie Radio Bis. Dalszy etap kampanii (od 6 czerwca) to spoty reklamy społecznej na antenie TVP 1, TVP 2 i TVN.

II. Konferencja Prasowa

Centralne obchody Światowego Dnia bez tytoniu rozpoczęły w Warszawie się o godz. 11.00 konferencją prasową w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5. Uczestniczyli w niej: Jerzy Miller (Narodowy Fundusz Zdrowia), prof. Witold Zatoński (Centrum Onkologii - Instytut), prof. Dorota Górecka i prof. Adam Torbicki (Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc) oraz prof. Wojciech Drygas o dr Małgorzata Misiuna (Instytut Kardiologii). Obecni byli przedstawiciele następujących redakcji: "Przegląd Samorządowy", "Praktyka i klinika medyczna", Program 1 Polskiego Radia, "Przegląd", "Zdrowie", Radio TOK FM, ‘Żyj zdrowo i aktywnie", "Zdrowie", "Farmer", "Dla seniora", "Tele-tydzień", "Samo zdrowie", "Medyk", "Prasa kobieca", Radio Bis.

Przedmiotem konferencji był nowy projekt NFZ dotyczący leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu w ramach publicznej służby zdrowia.

III. Korowód

O godz. 13.00 Traktem Królewskim przeszedł barwny korowód dzieci i młodzieży warszawskiej (z ronda de Gaulle’a do palcu Zamkowego).

W korowodzie uczestniczyli:

  1. harcerze z ZHP, z Chorągwi Warszawskiej - około 600 osób

  2. "młodzi ratownicy", przedstawiciele Pałacu Młodzieży - 100 osób

  3. uczniowie szkół warszawskich - 40 osób

  4. przedstawiciele szpitali warszawskich - 20 osób

  5. studenci i uczniowie z Ciechanowa - 40 osób

  6. grupa teatralna "Akt" - 10 osób

  7. "karabinierzy" - 10 osób

  8. Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Stołecznej Policji

  9. wóz strażacki "Huragan" wraz z obsługą

  10. "kolejka" wraz z dziennikarzami - 30 osób

  11. zabytkowy samochód - nicorette

  12. pojazdy zabezpieczenia: auto policyjne

  13. karetka pogotowia

  14. auto Zarządu Transportu Miejskiego

Do parady włączyli się także mieszkańcy Warszawy, przypadkowi przechodnie, pracownicy i mieszkańcy Traktu Królewskiego, pasażerowie autobusów i wszyscy przemieszczający się trasą korowodu. Głównym narratorem korowodu i happeningu na placu Zamkowym był znany aktor Stanisław Jaskułka.





Źródło:http://www.promocjazdrowia.pl/nowastrona/scenariusz.html








Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-03-30



Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!