Powrót
Jarmark Podhalański

JARMARK PODHALAŃSKI

19-22.08.2010 Nowy Targ

20-23.08.2009 Nowy Targ

21-24.08.2008 Nowy Targ

23-26.08.2007 Nowy Targ

24-27.08.2006 Nowy Targ

25-28.08.2005 Nowy Targ

19-22.08.2004 Nowy Targ

22-24.08.2003 Nowy Targ

22-25.08.2002 Nowy Targ

24-26.08.2001 Nowy Targ

28-29.08.1999 Nowy TargXI Jarmark Podhalański

Czwartek 19 sierpnia 2010 do Niedziela 22 sierpnia 2010

Jarmark rozpoczął się o godzinie 14 paradą gazdowską. Jest to uroczysty przejazd konnymi zaprzęgami władz Nowego Targu, przedstawicieli lokalnych samorządów, parlamentarzystów i podhalańskich gazdów.

Na Jarmarku mieszkańcy i turyœci zobaczą kramy twórców ludowych, warsztaty rzemieœlników oraz koncerty gwiazd i występy zespołów folklorystycznych. Na nowotarskim Rynku odbędą się pokazy dawnego rzemiosła. Będzie można się dowiedzieć m.in. jak powstaje tradycyjna góralska chałupa z drewnianych płazów, jak wyplata się wiklinowe kosze czy wyrabia gliniane garnki.

http://www.foto.podhale.pl/news/archiwum/2010/sierpien/2065/index.php

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/11973/Rynek_zamkniety_Jarmark_Podhalanski_rozpoczety_.html

X Jarmark Podhalański

20-23 sierpnia 2009r

No i zaczeło się - coroczna, największa, plenerowa impreza w Nowym Targu. Tym razem jubileuszowy, dziesiąty już Jarmark Podhalański.

zdjecia: Marcin Jagla i Piotr WalickiIX Jarmark Podhalański

Nowy Targ

21-24.08.2008 r.

Fotorelacja

Źródło: http://www.nowytarg.pl/picofday.php?cat=49

http://www.nowotarski.pl/akt1.htm#Jarmark_podhalanski2

i http://www.foto.podhale.pl/VIII Jarmark Podhalański

23-26 sierpnia 2007 r.

Można powiedzieć, że Jarmark Podhalański stał się już coroczną tradycją. Na imprezę organizowaną na nowotarskim Rynku przychodzą nie tylko mieszkańcy, zjeżdżają się również turyści z całego kraju. Regionalnym wyrobom towarzyszą koncerty zespołów i artystów znanych w całej Polsce.
Związek Podhalan przygotował występy folklorystyczne, zapraszając również gości. Przedstawili oni podhalańskie zwyczaje, jakie towarzyszyły w przeszłości robieniu masła, pieczeniu chleba oraz praniu ubrań, a wszystko opisywali Maria Staszel i Stanisław Jaskułka.

Tekst: Łukasz Sołtysik

Autor zdjęć: Michał Adamowski

Źródło: http://www.adamowski.com.pl/categories.php?cat_id=59

http://nowytarg.naszemiasto.pl/wydarzenia/763279.htmlVII Jarmark Podhalański
24-27.08.2006
Nowy Targ

Kazimierzowski przywilej lokacyjny z roku 1346 zwalniał nowotarskich mieszczan z opłaty cła w Krakowie, jednocześnie nadał im prawo dorocznego targu. Miał odbywać się przez 8 dni, na św. Katarzynę, bo uczona i męczennica z Aleksandrii już wtedy była patronką miasta. Od roku 1999 Urząd Miasta Nowego Targu organizuje Jarmark Podhalański, który nawiązując do tradycji XIV - wiecznego targu rozpoczyna się w trzeci czwartek sierpnia.Ta sierpniowa impreza jest wyrazem nawiązywania do historii, ale również ma ambicję stwarzania warunków do promocji rzemiosła, twórców ludowych i lokalnych wyrobów. Coroczne starania dotyczące poszerzania formuły Jarmarku, troska o atrakcyjny program , różnorodność imprez towarzyszących temu wydarzeniu, przynoszą efekty w postaci kilkunastotysięcznych tłumów na koncertach uznanych gwiazd, wzrostu zainteresowania twórców i handlowców udziałem w tej czterodniowej imprezie, jak również szerokim udziałem sponsorów z terenu całego kraju.

Jarmark Podhalański jest w chwili obecnej najważniejszą imprezą w stolicy Podhala. Reaktywowany przed sześcioma laty wzbogaca i urozmaica swoją pierwotną formułę, staje się imprezą plenerową o coraz większym rozmachu i zasięgu. Służy nie tylko rozrywce, ale jest także ważnym elementem promocji Nowego Targu oraz kultury Podhala. W latach ubiegłych sierpniowe święto na nowotarskim rynku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i mieszkańców miasta i turystów

W programie tegorocznego Jarmarku znajdują się m.in. pierwsza edycja Konkursu Muzyk Góralskich im. Tomasza Skupnia, parada gazdów, IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej "O złote szarotki nowotarskie", konkursy, zawody wędkarskie. Gośćmi tegorocznego Jarmarku Podhalańskiego będś m.in. zespół Kobranocka, Ryszard Rynkowski, grupa VOX.

Od barwnej, rozśpiewanej parady gazdowskiej z udziałem pytaków na koniach, bryczek i wozów góralskich z gośćmi i gospodarzami imprezy, zespołów góralskich, muzykantów, rowerzystów, motocyklistów i harleyowców rozpoczął się 24 sierpnia w Nowym Targu VII Jarmark Podhalański Przez cztery dni imprezy, która na stałe już wrosła w życie kulturalne stolicy Podhala, można było zobaczyć występy zespołów regionalnych, na scenie prezentowały się też gwiazdy estrady, z Ryszardem Rynkowskim na czele. Ponadto na jarmark zjechali się wystawcy, twórcy ludowi i artyści z całego Podhala, Spisza i Orawy. Ich stoiska były oblegane, podobnie jak miejsca, gdzie członkowie Związku Podhalan serwowali regionalne potrawy. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni, które strzelały nad nowotarskim rynkiem. Dobry humor podczas trwania jarmarku zapewnił tradycyjnie Stanisław Jaskułka, aktor rodem z Nowego Targu, znany m.in. z serialu "Plebania".

W paradnym orszaku, z muzyką, maszerowały góralskie zespoły. Kapele jechały w "półkoszkach", nawet z kucykiem u dyszla. Władze i goście mieli do dyspozycji bryczki i landa. Tak się w mieście zaczęło - jak rzekł aktor Stanisław Jaskułka w roli konferansjera - czterodniowe taraszenie: z muzyką regionalną i współczesną, tańcem, mnóstwem atrakcji towarzyszących, gwiazdami wieczoru i zabawą do północy, wystawami, konkursami, także niedzielnym programem dla najmłodszych. Wszak wyznacznikiem miasta od paru wieków były właśnie magistrat, hareśt i prawo jarmarków nadane, potem potwierdzane przez kolejnych monarchów.

Teraz ciąg imprez o różnorakim charakterze skończy się dopiero w niedzielę. Dla artystów i rzemieslników doroczny jarmark to okazja do zaprezentowania swojego warsztatu i kunsztu. Związek Podhalan zadbał, by nie brakło i góralskiej kuchni. Wczoraj - od godzin przedpołudniowych do popołudnia - trwał na scenie przed ratuszem IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej "O Złote Szarotki Nowotarskie", popołudnie wypełniły natomiast pokazy wschodnich sztuk walk i samoobrony w mistrzowskim wykonaniu m.in. pana Kena Suzuki - mistrza kendo z Japonii i miejscowej yokozuny Ewy Pawlikowskiej. Wieczorem tłumnie zgromadzoną publiczność bawił Ryszard Rynkowski z zespołem.

Autor zdjęć: Marcin JagłaVI Jarmark Podhalański
25-28 sierpnia 2005
roku Nowy Targ

25 sierpnia w czwartek, czyli tradycyjny dzień targowy, banderią w strojach ludowych, paradą zaprzęgów, przejazdem motocykli, przemarszem polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych rozpoczęła się sztandarowa, największa nowotarska impreza plenerowa - Jarmark Podhalański. Przybyłych na Jarmark powitały władze miejskie, a potem duet konferansjerów: Elżbieta Porębska-Mędoń i Stanisław Jaskułka poprowadził program dnia pierwszego zaaranżowany na ludowo pod hasłem "Barwy, smaki i nuty Podhala i gór". Atrakcją wieczoru był koncert "Tercetu Egzotycznego", a następnie biesiada przy muzyce zespołu "Konwój". Drugi dzień przeznaczono na muzykę rozrywkową w wydaniu młodzieżowym. III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rozrywkowej wygrali: solistka Elwira Sybiga z Katowic i zespół "Fragille" z Nowego Targu. Im przypadły "Złote Szarotki Nowotarskie".

Gwiazdą wieczoru (i całej imprezy) był zespół "Lady Pank", którego koncert sciągnął na nowotarski Rynek tłumy nowotarżan, głównie młodzieży. W trzecim dniu w ramach Podhalańskiej sceny muzycznej wystąpiły zespoły muzyczne, taneczne, folklorystyczne, Korneliusz Pacuda poprowadził koncerty country, a po północy nad miastem rozbłysły sztuczne ognie, których pokaz zakończył program. Ostatni dzień przeznaczono dla publiczności dziecięcej i był to także element kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł", który wypełniły koncerty, konkursy, zawody, gry i zabawy. Wieczorem w sali widowiskowej MOK odbył się spektakl teatralny w wykonaniu zespołu "Śwarni" pt. "Stworzenie Świata".

Przez 4 dni, od 25 do 28 sierpnia, na nowotarskim Rynku było jak to na jarmarku - barwnie, hucznie, widowiskowo i wesoło, a VI Jarmark Podhalański organizowany w tym roku głównie przez Miejski Ośrodek Kultury zaliczony został do bardzo udanych przedsięwzięć kulturalnych. Odnotować jeszcze należy, że w czasie Jarmarku w Galerii "Jatki" odbył się wernisaż polsko-słowackiej wystawy poplenerowej zatytułowanej "Impresje nowotarskie". Każdy uczestnik pleneru zostawił w miescie jedną ze swych prac, czym utrwalił slad wspólnie zrealizowanego programu "Talentem obdarzeni - bogaci kulturą".
V JARMARK PODHALAŃSKI 19-22 sierpień 2004

Nowy Targ (Rynek)

Szanowni Państwo,Zapraszamy do wzięcia udziału w "Jarmarku Podhalańskim" - wielkiej 4-dniowej imprezie plenerowej stolicy Podhala, obecnej w kalendarzu od roku 1999 r. Jest to przede wszystkim impreza o charakterze kulturalno-rozrywkowym, ale również promocyjno-handlowym. W ostatnich dniach sierpnia Rynek nowotarski nabiera na kilka dni szczególnego kolorytu i jest miejscem będącym w centrum zainteresowań zarówno lokalnej społeczności jak i licznych w tym okresie turystów. Dziennie jarmark odwiedza od 5 tys. do 10 tys. osób. W tym roku "Jarmark Podhalański" odbędzie się w dniach od 19 do 22 sierpnia. Patronami medialnymi imprezy będą TVP3, Radio "KRAKÓW", "Gazeta Krakowska".

Prowadzenie: Stanisław Jaskułka i Elżbieta Porębska-Mędoń

Reaktywowany przed czterema laty "Jarmark Podhalański" nabiera coraz większego rozmachu jako plenerowa impreza o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim służąca szerokiej promocji lokalnej kultury oraz tradycji. W skali roku jest to najważniejsza w stolicy Podhala impreza - wpisana w strategię rozwoju naszego miasta . Jak dotąd Jarmark spotykał się z ogromnym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem ze strony mieszkańców Nowego Targu, gości odwiedzających nasze strony, sponsorów i mediów. W roku bieżącym "Jarmark Podhalański" odbędzie się w dniach od 21 do 24 sierpnia i mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym staraniom będzie interesującym wydarzeniem ostatnich letnich, wakacyjnych dni, łączącym targi gospodarcze z elementami kulturalnymi, rekreacyjnymi, sportowymi.

Burmistrz Miasta Nowy Targ Marek Fryźlewicz
V Jarmark Podhalański - sztandarowa i najdłużej trwająca z miejskich imprez - w tym roku obchodziła swój mały jubileusz. Rozpocząwszy się w czwartek, trwał Jarmark do niedzieli, czyli dłużej niż dobre wesele. Zrobił się też międzynarodowy, bo wzięli w nim udział przyjaciele naszych zespołów - goście z Węgier i ze Słowacji. Można było nawet usłyszeć muzykę celtycką. Konferansjerską zajęli się Elżbieta Porębska-Mędoń i Stanisław Jaskułka. Imprezę otworzyła Parada Gazdowska z udziałem ok. 30 zaprzęgów. Drugi jarmarkowy dzień wypełnił II Młodzieżowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej, a wieczorem koncertował nie od dziś związany z Nowym Targiem Zbigniew Wodecki. Gwoździem sobotniego programu stał się koncert zespołu "Lombard", który zgromadził na rynku tłum nowotarżan. Potem niebo rozbłysło barwami sztucznych ogni. Niedziela pomyślana była jako prezent dla najmłodszych, z rozlicznymi atrakcjami, występem Majki Jeżowskiej i pokazem karate. Tradycyjnie już Jarmarkowi towarzyszyły prezentacje lokalnego rzemiosła i rękodzieła. Do tego doszło 50 stoisk komercyjnych różnych branż.

V JARMARK PODHALAŃSKI 19-22 sierpień 2004

Nowy Targ (Rynek)

Szanowni Państwo, Zapraszamy do wzięcia udziału w "Jarmarku Podhalańskim" - wielkiej 4-dniowej imprezie plenerowej stolicy Podhala, obecnej w kalendarzu od roku 1999 r. Jest to przede wszystkim impreza o charakterze kulturalno-rozrywkowym, ale również promocyjno-handlowym. W ostatnich dniach sierpnia Rynek nowotarski nabiera na kilka dni szczególnego kolorytu i jest miejscem będącym w centrum zainteresowań zarówno lokalnej społeczności jak i licznych w tym okresie turystów. Dziennie jarmark odwiedza od 5 tys. do 10 tys. osób. W tym roku "Jarmark Podhalański" odbędzie się w dniach od 19 do 22 sierpnia. Patronami medialnymi imprezy będą TVP3, Radio "KRAKÓW", "Gazeta Krakowska".

PROGRAM Prowadzenie: Stanisław Jaskułka i Elżbieta Porębska-Mędoń

19 SIERPNIA / CZWARTEK/
13.00 Parada Gazdowska
14.00 Oficjalne otwarcie Jarmarku
Biesiada Górali Karpat
14.30 Zespół "Hyrni"i jego goście z Węgier
16.00 Zespół "Śwarni" i jego goście ze Słowacji
17.30 Zespół "Kałe Bała"
19.00 Zespół "Orawian"
20.30 Koncert zespołu "Carrantuohill"
20 SIERPNIA /PIĄTEK/
10.00 II Młodzieżowy Festiwal Muzyki Rozrywkowej
18.00 Zespół "Kolt"
18.30 Zespół "Zayazd"
20.00 Zakończenie festiwalu-wręczenie nagród
20.30 Zbigniew Wodecki z zespołem
22.00 Nocna dyskoteka dla młodzieży - zespół "Omega Band"
21 SIERPNIA /SOBOTA/ Nowotarska Scena Muzyczna
14.00 "Hilaritas"
15.00 Zespół "Ciercheń"
16.30 Prezentacja drużyny hokejowej "Wojas-Podhale"
17.00 Adam Baron
18.30 Kabaret "Truteń"
19.30 Zespół " De Vills"
21.00 koncert zespołu " Lombard"
22 SIERPNIA /NIEDZIELA/ Jarmark dla Dzieci w ramach kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł"
8.00 Zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta w parku miejskim
11.00 Program "Nivea" Błękitne Żagle - miasteczko błękitnych piratów -gry i zabawy dla dzieci Auto- Moto- Klub Gorce - pokazy
12.30 Majka Jeżowska z zespołem
13.45 Zejman & Garkumpel - koncert pt. "Rejs po błękitną przygodę"
15.00 Oficjalne zakończenie regat - rozdanie nagród i dyplomów, chrzest młodych wilków morskich
16.00 Wielki pokaz karate - SSK "Yokozuna", Limanowski Klub Karate
16.30 Swim CreamW sobotę 21 sierpnia na Jeziorze Czorsztyńskim w Kluszkowcach odbędą się regaty NIVEA Błękitne żagle

W trakcie trwania jarmarku :prezentacja lokalnego rzemiosła, rękodzieła w wykonaniu twórców ludowych

Godz.19.00 w Miejskim Ośrodku Kultury - "Gawędy skalnego Podhala" - przedstawienie w wykonaniu zespołu "Śwarni" oraz promocja książki pt. "Dzieła zebrane Zygmunta Lubertowicza"

http://www.nowytarg.pl/dane.php?id=16&page=1IV JARMARK PODHALAŃSKI 21-24 sierpień 2003

Zdjecie z imprezy która miała miejsce w dniach 21-24 sierpnia 2003 r. na nowotarskim Rynku.

autor Marcin Jagła.III Jarmark Podhalański

25 sierpnia 2002

Na trzy dni nowotarski Rynek zmienił się w miejsce wielkiego pikniku. Podczas III Jarmarku Podhalańskiego do późnej nocy bawiły się tu tysiące ludzi. Także krakowianie mogli nieco zakosztować góralskiej muzyki i jadła, bowiem w niedzielę, 25 sierpnia, Jarmark gościł na Rynku Głównym w Krakowie.
Ci, którzy zwykle narzekają, że w Nowym Targu nic się nie dzieje, tym razem nie mieli powodów do utyskiwań. Prawdopodobnie II Jarmark Podhalański był największą imprezą w mieście od czasów obchodów 650-lecia jego powstania. Na dużym parkingu i jego okolicach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Przez cały dzień czynne były stragany przygotowane przez Związek Podhalan. Tu - jak to na jarmarku - można było kupić góralskie serdaki czy portki, ale także spróbować swojskiej kiełbasy, kwaśnicy albo moskola. Góralskie jadło cieszyło się dużym powodzeniem, tym bardziej że można je było przepić piwem od sponsora, które było obficie serwowane w kilku miejscach. Były też stoiska z wyrobami sztuki ludowej, a dla dzieci wielkie zjeżdżalnie.
Najwięcej działo się na dużej scenie. Tu niepodzielnie panowali konferansjerzy Ela Porębska-Mędoń i Stanisław Jaskułka, którzy sprawnie i z humorem prowadzili trzydniową imprezę.
Prawdziwe tłumy ciągnęły wieczorami na bezpłatne koncerty. W czwartek gwiazdą programu był zespół "VooVoo" Wojciecha Waglewskiego. Jednak naprawdę ciasno zrobiło się na parkingu, gdy występował "Perfect" z Grzegorzem Markowskim. Atmosfera pod samą sceną była bardzo gorąca. Ci, którzy woleli towarzyskie pogawędki, oblegali duże ogródki piwne pod Ratuszem i przy wyjeździe z parkingu.
Atrakcji nie brakowało również w ciągu dnia. Od południa był czas na konkursy i występy zespołów. Była muzyka ludowa w wykonaniu gości, którzy przyjechali z Węgier, Białorusi, Słowacji i Bułgarii, były też miejscowe zespoły rockowe w ramach nowotarskiej sceny muzycznej. W dobry humor wprawił wszystkich kabaret "Truteń". Konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży przygotował i prowadził nowotarski MDK. Swój program z prelekcją, konkursami i wystawą zdjęć przygotował także Gorczański Park Narodowy. Jarmark odbywał się również w niedzielę. Tym razem jednak na Rynku w Krakowie starostwo powiatowe przygotowało całodniową imprezę w ramach XXVI Targów Sztuki Ludowej. Na scenie pod ratuszem pojawiały się zespoły góralskie, dużą atrakcją była prawdziwa tratwa flisacka ustawiona na płycie Rynku. Nie zabrakło także konkursu o tytuł "Nojśwarniyjsej gaździny". W konkurencji ubijania masła wystartowały jednak same krakusy, stąd tytuł przypadł "góralce" spod Wawelu.

Tekst: Józef Figura Tygodnik Podhalański

Źródło: http://www.nowytarg.com.pl/news.php?cod=53&PHPSESSID=b6068e7213935e6bfff974dfc67e4fa5II Jarmark Podhalański

23-25 sierpnia 2001 r.

23-25 sierpnia na nowotarskim Rynku odbyła się wyjątkowo udana, wielka folklorystyczno-handlowa impreza JARMARK PODHALAŃSKI, w której uczestniczyła rekordowa ilość nowotarżan i gości, można powiedzieć w każdym wieku. Przez trzy dni do zabawy skutecznie zachęcali prowadzący Jarmark z góralskim humorem Stanisław Jaskułka i Elżbieta Porębska - Mędoń. Publiczność bawiła się świetnie, zwłaszcza na koncertach "Skaldów", Piotra Szczepanika czy przy irlandzkiej muzyce zespołu "Wasail". Właściwie wszystkie punkty programu były udane i nagradzane gromkimi brawami. Opinie nowotarżan o Jarmarku Podhalańskim były bardzo zgodne i wyjątkowo pochlebne, co zapewne skłoni organizatorów imprezy /Wydział Promocji Urzędu Miasta i Zespół "śwarni"/ do jej kontynuowania.

Źródło: http://www.nowytarg.com.pl/dane.php?cid=195&PHPSESSID=057ed650cb62d4be6beb07e2bf4cbb44Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-03-31Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!