Powrót
Wyścigi :: Myślęcinek 2005

III WYŚCIGI PSICH ZAPRZĘGÓW

"MYŚLĘCINEK"

Bydgoszcz 5-6 marzec 2005r.

PSIE ZAPRZĘGI w LPKiW

5 i 6 marca 2005 r. Leśny Park Kultury i Wypoczynku zaprasza na III Wyścigi Psich Zaprzęgów pod patronatem prezydenta m. Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza.Głównymi organizatorami zawodów - rozgrywanych w cyklu MUSHER CUP pod auspicjami International Federation of Sleddog Sports - są: Piotr Dominiczaki FundacjaDogoterapeutyczna "Właśnie tak" oraz LPKiW. Startujemy w sobotę o godz. 11.00, a w niedzielę o godz. 10.00.Zapraszamy!!!
Psie zaprzęgi ścigać się będą po myślęcińskich trasach już po raz trzeci, ale pierwszy raz zawodom tym nadano rangę MUSHER CUP, czyli cyklu rozgrywanego pod egidą IFSS (International Federation of Sleddog Sports, czyli międzynarodowej federacji sportu psich zaprzęgów). To umożliwia start "ponad podziałami" załogom zrzeszonym i w Polskiej Federacji Sportu Zaprzęgowego Psów Ras Północnych (dotąd to ona patronowała myślęcińskim zawodom), i w Polskim Otwartym Związku Stowarzyszeń Sportu Psich Zaprzęgów oraz załogom nie należącym do żadnej z federacji.

W Myślęcinku spodziewanych jest dwukrotnie więcej zaprzęgów niż w 2004 roku, bowiem w kwietniu br. - po raz pierwszy w Polsce - odbędą się w Lublińcu k. Częstochowy Mistrzostwa Świata w Wyścigach Psich Zaprzęgów i załogi, które walczą o start w tych prestiżowych zawodach muszą się legitymować trzykrotnym uczestnictwem w tegorocznych rozgrywkach Musher Cup. Dla wielu załóg myślęcińskie wyścigi są zatem ostatnią szansą na zdobycie "przepustki" do Mistrzostw Świata!
Wspaniale, gdy psie zaprzęgi rywalizują na śniegu (tj. na saniach), jednak kalendarz rozgrywek i kapryśna aura dyktują swoje warunki. I tak, zarówno w Myślęcinku, jak i w Lublińcu maszerzy będą powozić zaprzęgami ze specjalnych wózków. Dodatkowo, w tym roku po raz pierwszy w myślęcińskich zawodach pojawią się też tzw. rolpulki, czyli inny rodzaj wózków, których maszerowi nie wolno dosiadać. I inne novum: do stałych bywalców wyścigów tj. do syberianów, malamutów i grenlandów, dołączą coraz popularniejsze krzyżówki ras zaprzęgowych (np. eurodogi i targhee houndy).Gdy o starych znajomych (i z Myślęcinka, i z ekranu TV) mowa - zawody, jak zwykle, poprowadzi znawca i wielki miłośnik psów - Stanisław Jaskułka. Murowane, że "bedzie piknie"! Będzie też familijnie, bo psim wyścigom kibicujemy na ogół całymi rodzinami, a tym roku - w sposób szczególny - zapraszamy dzieci niepełnosprawne. To dla nich w niedzielę o godz. 12.00 odbędzie się specjalny wyścig pn. "Dalej niż mogę". (Zapisy w sobotę od 11.00 d0 14.00 i w niedzielę do 11.00).
Czekamy na trzydziestkę dzieciaków, które - asekurowane przez wytrawnego maszera - zechcą przeżyć niezapomnianą przygodę z psim zaprzęgiem. Każdy mały uczestnik wyścigu otrzyma upominek, a opiekunowie będą mieli okazję do konsultacji z dogoterapeutami.
Sobotni start przewidziano na godz. 11.00, a niedzielny na godz. 10.00, zawsze z polany między ZOO a restauracją "Parkowa", w pobliżu tzw. mostku weneckiego. Zawody rozpoczynają najbardziej widowiskowe, czyli najliczniejsze zaprzęgi. I UWAGA! Kibiców, którzy - miejmy nadzieję - gromadnie przybędą, by podziwiać psy ras północnych bardzo prosimy o pozostawienie swoich czworonogów w domach. Psy zaprzęgowe są bowiem towarzyskie i gdy podczas wyścigu poczują "pobratymca" potrafią zboczyć z trasy, a wtedy nici z medalu!
Zatem raz jeszcze: 5 i 6 marca br. w Myślęcinku podziwiamy psy przyjezdne, swoje zostawiamy w domu. Do zobaczenia na trasie! Informacji dostarcza LPKiW w Myślęcinku (http://www.it.byd.pl/aktualnosci-pz.htm)


Maszery na start


Są po to żeby biegać, nawet z prędkością 40 kilometów na godzinę, mają czasem metaliczny kolor oczu i wydaje się, że nigdy się nie męczą. To nie żadne maszyny, ale psy wyścigowe zwane maszerami. Ich zawody rozpoczęły się w sobotę w bydgoskim Myślęcinku.


Kiedy stoją w rzędzie trudno je odróżnić, ale każdy ma swój charakter, słabości i silne strony. Wie o tym Magda Rode, która mówi do swoich psów przed wyścigiem. Dobre słowo jest ważne, bo psy rasy północnej są silne fizycznie, ale mają słabą psychikę. Wiedzą kiedy się o nie dba, a kiedy nie. Potem mogą się odpłacić. Dlatego także boks, w którym właściciel wiezie psy na zawody musi być zadbany i dobrze przygotowany. III Wyścigi Psich Zaprzęgów w Myślęcinku z ogromnym zamiłowaniem komentuje góral, aktor Stanisław Jaskułka. Hoo! znaczy "wolniej", whoa! - "stój", krótkie - ho!- "szybciej". Szybciej, bo zaprzęgi na 8, 12, a nawet 30 kilometrach ścigają się na czas. Warto walczyć, bo myślęcińskie zawody to szansa na zdobycie przepustki na mistrzostwa świata.

K. Raszeja
ostatnia aktualizacja: sobota, 05 marca 2005Autor zdjęć: Maciej SnelaPSIE ZAPRZĘGI czyli JASKUŁKA CO ...ZIMĘ CZYNI

Katarzyna Kabacińska 2005-10-11 - Rzecznik prasowy LPKiW

15 i 16 paŸdziernika 2005 r. w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku odbędą się IV WYŚCIGI PSICH ZAPRZĘGÓW. Zawody rozgrywane w ramach Pucharu Polski "DRYLAND" są jednocześnie ogólnopolską inauguracją sezonu 2005/2006. Towarzyszyć im będzie FESTYN JESIENNY; zapraszamy od godz. 10.00.

Już po raz czwarty powierzono Leśnemu Parkowi rolę gospodarza krajowej rywalizacji psich zaprzęgów. Nigdy dotąd jednak Bydgoszcz nie była areną tych zawodów dwukrotnie w jednym roku (III Wyścigi odbywały się w LPKiW 5 i 6 marca br.). Głównv przyczyną są zmiany w samym środowisku "zaprzęgowców": w końcu ukonstytuował się Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, decyzją którego w Polsce - wzorem innych krajów - przeprowadzana będzie odtąd niezależna rywalizacja psich zaprzęgów bez śniegu (tzw. dryland, czyli suchy ląd) oraz na śniegu. Bydgoszczy, gdzie o śnieg trudniej niż na terenach górskich, powierzono organizację zawodów na kółkach.

Tym sposobem mamy u nas Puchar Polski "Dryland", który jest w tym roku jednocześnie ogólnopolską inauguracją sezonu 2005/2006. Patronatem honorowym zawody objął prezydent m. Bydgoszczy, a główni organizatorzy to tutejszy Klub "Sfora": Ewa Oracz i Piotr Dominiczak oraz "Sfora Nakielska". Zawody, już tradycyjnie, poprowadzi wielki znawca psów ras północnych, popularny aktor - Stanisław Jaskułka. Prędzej się telewizyjny serial "Plebania" na dwa dni bez niego obejdzie, niżby miało tego miłośnika psów (i Myślęcinka!) zabraknąć na zawodach w Bydgoszczy.

Źródło: http://pupil.fr.pl/main/index.php?page=news&news_id=79

Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2008-07-18Do góry


     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!